Zavřít reklamu

Do roku 2030 bude společnost Apple včetně svého dodavatelského řetězce uhlíkově neutrální. Ano, je to skvělé pro planetu, ocení to i běžný smrtelník, a to nejen s ohledem k sobě, ale i budoucím generacím, které tady po nás zůstanou. Jenže cesta Applu k zelenému světu je přinejmenším sporná. 

V žádném případě nechci směr, který před sebou Apple má, kritizovat. Kritikou nemá být ani samotný článek, ten chce jen poukázat na pár nelogičností s tím spojenými. Společnost jde za zelenějšími zítřky už nějaký ten čas a rozhodně se nejedná o aktuální výkřik prázdných cílů. Otázkou je spíš to, jakou cestu k tomu volí, a že kdyby chtěla, mohlo by to jít vlastně lépe, respektive účinněji.

Papír a plast 

Když nám Apple představil iPhony 12, odstranil z jejich balení napájecí adaptér (a sluchátka). Dle jeho slov ho má stejně každý doma, a díky úspoře místa v balení se mohla zmenšit i sama krabička, kterých se tak vejde víc na paletu, které se poté naloží do méně aut a letadel, které poté méně znečišťují ovzduší. Jasně, logiku to dává. Až na to, že nově přibalený kabel byl na jedné straně s Lightningem a na druhé s USB-C. A před tím jsme s iPhony dostávali jen klasické USB adaptéry. Takže si jej stejně většina koupila (autora článku nevyjímaje). Aby přešel na USB-C kompletně, tedy nahradil jím Lightning, to ale ne. Alespoň dokud mu to vyloženě nenařídí EU.

mpv-shot0625

Letos jsme se zbavili plastového obalu krabičky, místo toho máme na spodní straně dva proužky k odtržení a otevření balení. OK, tady asi není třeba hledat problém. Každý úbytek plastu = dobrý úbytek plastu. Apple nicméně uvádí i to, že panenská dřevní vlákna v jeho obalech pochází ze zodpovědně obhospodařovaných lesů. Jenže jen obaly svět nespasí.

Recyklace není všelék 

Můj první MacBook z roku 2011 byl na tu dobu našlapaný stroj. A když mu docházel dech, dala se mu minimálně vyměnit DVD mechanika za SSD disk, jednoduše šla vyměnit baterie a další komponenty. Dneska si nevyměníte nic. Pokud přestane počítač Applu zvládat vaše tempo, musíte jej vyměnit celý. Vidíte ten kontrast? Místo vylepšování jednoho stroje s menším dopadem na planetu jej tak musíte vyměnit celý. Jasně, starý nemusíte hned hodit do kontejneru, ale i tak, logiku udržitelnosti to postrádá.

mpv-shot0281

I pokud „pošlete“ vysloužilý stroj k recyklaci, tak 60 % elektronického odpadu končí na skládkách, a i když je produkt recyklován, většinu energie a materiálových zdrojů použitých k jeho výrobě prostě nelze získat zpět. Zde je však Applu ke cti minimálně to, že hliníkové šasi pro své počítače je ze 100% recyklovaného hliníku. Společnost zmiňuje také to, že ve všech jeho magnetech jsou použity recyklované prvky vzácných zemin. Nové MacBooky Pro jsou i bez obsahu celé řady škodlivých látek. 

Kde je problém? 

Vezměte si takové Airpody. V tak malém zařízení je také patřičně malá baterie. Dříve či později, podle toho, jak moc nebo málo je využíváte, začne ta ztrácet na své kapacitě. A je baterie AirPodů vyměnitelná? Není. Nevyhovuje vám tedy jejich výdrž? Vyhoďte je (recyklujte samozřejmě) a kupte si nové. Je toto cesta? Ale kdeže. 

Chce-li být Apple ekologický, ať nám prodává iPhony klidně i bez kabelu, brožur, samolepek (proč jsou pořád součástí balení prostě nepochopím), nebo nástroje k vyjímání šuplíku pro SIM, když by místo něho stačilo dřevěné párátko. Ať ale navrhuje svá zařízení s ohledem na opravitelnost a nenutí nás kupovat si je častěji, než je to skutečně nutné. No jo, jenže poté by neměl takové zisky. Takže v tomto bude zakopaný pes. Ekologie tedy ano, ale jen odtud potud. 

.