Zavřít reklamu

Jestli má pandemie koronaviru na nějaký aspekt pozitivní vliv, pak je to menší znečišťování životního prostředí. Lidé se výrazně méně pohybují a díky omezenému cestovnímu ruchu se výrazně snížila uhlíková stopa v atmosféře. Drtivá většina občanů, včetně mě, si přeje, aby se svět co nejdříve dostal do normálu, zastávám však názor, že jsme získaným časem dostali prostor k zamyšlení se nad tím, jak fungovat více ekologicky a tím chránit naši planetu před globálním oteplováním. Pakliže nevíte, jak na ekologičtější život, věřte, že i s tímto vám budou nápomocné aplikace do mobilního telefonu.

Rekola

Rádi byste k pohybu po městě přestali jezdit veřejnou dopravou, nicméně nemáte dostatek financí pro pořízení auta či kola, nebo vám není po chuti vlastním autem zbytečně vypouštět emise? Aplikace Rekola slouží k půjčování kol, elektrokol nebo koloběžek na rychlé ježdění po městě. Ve vašem smartphonu si najdete zaparkované kolo poblíž vás, naskenujete jeho QR kód a následně se na displeji telefonu zobrazí jeho zámek, kterým jej odemknete. Jak s kolem, tak i s elektrokolem a koloběžkou můžete jezdit prakticky kdekoli, prostředek je však možné zaparkovat pouze ve vyznačených zónách v aplikaci. Pokud s Rekolou plánujete jezdit často, vhodné je si pořídit kartu MultiSport, se kterou získáte 2 hodiny jízdy každý den v ceně. Rekola zatím funguje pouze v Praze, Brně, Olomouci, Českých Budějovicích, Frýdku-Místku a mladé Boleslavi, pokud jste však obyvateli těchto měst, rozhodně program doporučuji vyzkoušet.

Aplikaci Rekola nainstalujete zde

BlaBlaCar

Pohyb na kole či koloběžce je sice příjemná záležitost, při přesunu na místo vzdálené několik set kilometrů se ale úplně nevyplatí – pokud nejste vrcholový sportovec. Zde ale přichází na scénu BlaBlaCar. Jednotliví řidiči osobních vozidel sem zadávají, na které místo zrovna pojedou, a kolik ve svém autě mají míst k sezení. Vy si můžete sedadlo zarezervovat, domluvit se s řidičem na místě setkání a na samotnou jízdu se „složit“. Ať už jste řidič vozidla a chcete něco ušetřit za benzín, anebo student, který si hlídá, aby neutratil zbytečnou korunu navíc, tak BlaBlaCar určitě využijete. Jízda, kterou absolvujete, se tak s aplikací BlaBlaCar stane ekologickou spolujízdou.

Aplikaci BlaBlaCar stáhnete zde

JouleBug

Pokud to s ekologií myslíte opravdu vážně, avšak nenacházíte v sobě dostatečnou motivaci, kapesním motivátorem se může stát váš smartphone s nainstalovanou aplikací JouleBug. Do této aplikace si zapisujete všechny ekologické činy, které jste přes den vykonali, a dostáváte za ně body. Takto můžete soutěžit s přáteli či ostatními lidmi, díky čemuž se ke třídění odpadu, menšímu plýtvání vodou nebo třeba včasnému zhasínání světel dokopete vskutku jednoduše.

Aplikaci JouleBug nainstalujete bezplatně zde

Ecosia

Věděli jste, že i obyčejným brouzdáním po internetových stránkách můžete naší planetě pomoci? Pokud si totiž stáhnete prohlížeč Ecosia, který využívá svůj vlastní stejnojmenný vyhledávač, tak veškerý jeho zisk ze zobrazených reklam investuje do vysazování stromů, které jsou pro naši přírodu důležité nejen pro dostatek kyslíku v atmosféře. Ecosia se také zavázala tím, že vaše data nebude uchovávat, prodávat a zneužívat pro reklamní účely. Díky tomuto programu nemusíte ani na krok vystoupit ze své komfortní zóny, ale i přesto pomáháte přírodě.

Aplikaci Ecosia nainstalujete bezplatně zde

Kam s ním?

Jste na novém místě, rádi byste třídili odpad, ale nevíte, kam jej odnést? Po stažení tohoto programu se vám odemkne rozsáhlá databáze míst, na kterých se můžete zbavit jak skla, tak plastů, papíru či smíšeného odpadu. Míst je zde zaznamenaných opravdu mnoho, nemusíte se tedy bát, že byste třeba na dovolené žádná nenašli.

Aplikaci Kam s ním nainstalujete bezplatně zde

.