Zavřít reklamu

Společnost Apple dnes na svém webu zveřejnila oficiální dokument, který uživatelům vysvětluje, jak přenést knihovny souborů z populárního programu Aperture. Důvod je jednoduchý – macOS Mojave bude totiž posledním operačním systémem Applu, který bude Aperture oficiálně podporovat.

Apple o ukončení vývoje velice populárního fotoeditoru Aperture informoval už v roce 2014, rok na to byla aplikace odstraněna z App Store. Od té doby aplikace dostala ještě několik aktualizací, šlo však spíše o novinky zaměřené na kompatibilitu. Bylo tedy jen otázkou času, kdy dojde k úplnému ukončení podpory pro Aperture a jak se zdá, konec je velmi blízko. Apple na svém webu publikoval dokument o tom, jak mohou uživatelé převést své dosavadní Aperture knihovny buď do systémové aplikace Fotky, nebo do Adobe Lightroom Classic.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Podrobný návod s přesně popsanými kroky si můžete (v angličtině) přečíst zde. Apple dává uživatelům vědět včas, pokud však Aperture stále používáte, připravte se na konec. Dle dokumentu bude podpora pro aplikaci Aperture ukončena s novou hlavní verzí macOS. Současná verze macOS Mojave tak bude poslední, na které bude možné Aperture spustit.

Nadcházející velký update, který Apple představí v červnu na WWDC, už bude bez možnosti Aperture instalovat či spouštět, bez ohledu na zdroj instalačního média. Na vině je především to, že Aperture neběží na 64bitové instrukční sadě, což bude od nadcházející verze macOS povinností pro všechny aplikace.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více