Zavřít reklamu
fotky mac
Zdroj: Apple.com

Co bylo jasné už od června loňského roku, je nyní podruhé a definitivně potvrzeno. Jakmile Apple na jaře vydá finální verzi své nové aplikace Photos, přestane prodávat dosavadní profesionální fotografický software Aperture.

Představení nové aplikace pro správu a úpravu fotografií pro Mac byla jedna z překvapivějších částí loňské vývojářské konference a ještě překvapivější pak bylo oznámení, že Apple kvůli tomu přestane vyvíjet dvě své dosavadní aplikace sloužící správě a editaci fotografií: Aperture a iPhoto.

Nyní tuto skutečnost Apple potvrdil i na svém webu, kde na stránce Aperture píše: „Jakmile letos na jaře vyjdou Photos pro OS X, Aperture již nebude možné koupit v Mac App Storu.“ Dokud tedy budou Photos pouze v testovací fázi, je nadále možné si Aperture za 80 eur zakoupit, ale dny tohoto populárního nástroje jsou oficiálně sečteny.

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

U iPhota, které Photos také nahradí, zatím Apple explicitně jeho konec neuvádí, ale je vysoce pravděpodobné, že i tato aplikace definitivně končí. Photos jsou totiž nástupce především právě iPhota, zatímco dosavadní uživatelé Aperture mohou v novém softwaru postaveném na zkušenosti s iOS a cloudu některé funkce postrádat.

Mnozí profesionální fotografové se tak možná uchýlí k řešení od Adobe (Ligthroom) a někteří nově sázejí také na novou aplikaci Photo od Affinity, která ovšem nenabídne plnohodnotnou náhradu, ale je zaměřená výhradně na úpravu a práci s fotografií. Právě pokročilejší možnosti editace ale zřejmě budou alespoň zpočátku ve Photos chybět.

Zdroj: The Verge

Diskuze k článku

    Ondřeji, doporučuji nejprve zapnout Aperture a pak Affinity photo. „To neni jiná liga, to je uplně jiná soutěž“

    Pokud vím tak Photos by mělo nahradit jak iPhoto tak Aperture a to tak, že to má být modulární appka tedy za peníze dokoupím moduly a mám další funkce navíc od základu co by měl koplexně nahradit iPhoto (i když se obávám aby to Apple nepojal trochu svojsky a abysme nemuseli dokupovat moduly i my k úrovni současného iPhota.)

    photos má být lepší iPhoto, ale horší apperture .. takže ani tak nahrazení pro aperture uživatele ale spíš downgrade ..

    Na druhou stranu jsou konzistentní, v podstatě všechny svoje profi aplikace už takhle downgradovali a úspěšně míří k tomu stát se firmou pro obyčejné konzumenty a tupce a profíci a´t si zvyknout a nebo táhnou.

    To dokresluje i to že sice udělali super Macpro ale neobtěžovali se udělat k němu monitor…

celý text

Čtěte více