Zavřít reklamu

Spolu s novými operačními systémy se nám Apple pochlubil i řadou zajímavých novinek pro chytrou domácnost, ze kterých si nemalou pozornost získala podpora standardu Matter. O něm jsme už mohli slyšet hned několikrát. Jde totiž o moderní standard nové generace pro správu chytré domácnosti, na kterém spolupracovalo hned několik technologických gigantů s jediným cílem. A jak se tak zdá, ruku k dílu podal i cupertinský gigant, čímž upřímně řečeno řadu fanoušků chytré domácnosti, a to nejen z řad jablíčkářů, překvapil.

Apple je totiž moc dobře znám tím, že si vše dělá víceméně sám a drží si odstup od ostatních technologických gigantů. Skvěle to lze vidět například na operačních systémech – zatímco Apple se zuby nehty snaží držet vlastních řešení, ostatní firmy vzájemně spolupracují a snaží se společnými silami dosáhnout těch nejlepších výsledků. Právě proto mohl řadu lidí až překvapit fakt, že se Apple nyní s ostatními spojil a doslova se tak přidal do „boje“ za lepší chytrou domácnost.

Standard Matter: Budoucnost chytré domácnosti

Přesuňme se ale k tomu zásadnímu – standardu Matter. Konkrétně se tedy jedná o nový standard, který má řešit zcela zásadní problém dnešních chytrých domácností neboli jejich neschopnost fungovat vzájemně a společně. Přitom cílem smarthome je usnadnit nám náš každodenní život, pomoct s běžnými činnostmi a jejich následná automatizace tak, abychom se doslova nemuseli o nic starat. Problém ale nastává, když něčemu takovému musíme věnovat více pozornosti, než je zdrávo.

V tomto ohledu se doslova setkáváme s problémem walled gardens – zahrad obestavěných vysokými zdmi – kdy se jednotlivé ekosystémy drží oddělené od těch dalších a není možnost je vzájemně propojit. Celé to připomíná například obyčejný iOS a App Store. Na iPhone si totiž můžete nainstalovat pouze aplikace a hry z oficiálního obchodu a jinou možnost zkrátka nemáte. Podobně je tomu i chytrých domácností. Jakmile máte celou domácnost postavenou na HomeKitu od Applu, ale chcete zakomponovat nový produkt, který s ním není kompatibilní, máte zkrátka smůlu.

mpv-shot0364
Přepracovaná aplikace Domácnost na jablečných platformách

Právě řešením těchto problémů ztrácíme zbytečně moc času. Nebylo by proto lepší přijít s řešením, které by chytré domácnosti dokázalo propojit dohromady a skutečně tak naplnit původní myšlenku celého konceptu? Právě o tuto roli se hlásí standard Matter a řada technologických firem, které za ním stojí. Namísto toho se doteď spoléhá na hned několik z nich, které spolu vzájemně nefungují. Řeč je o Zigbee, Z-Wave, Wi-Fi a Bluetooth. Všechny sice fungují, ale ne tak, jak bychom si přáli. Matter razí jiný přístup. Ať už koupíte jakýkoliv gadget, můžete jej pohodlně připojit k vaší chytré domácnosti a nastavit jej ve vaší nejoblíbenější aplikaci pro její správu. Za standardem stojí více než 200 firem a konkrétně staví na technologiích jako Thread, Wi-Fi, Bluetooth a Ethernet.

Role Applu u standardu Matter

Že se Apple podílí na vývoji standardu už nějaký ten pátek víme. Co ale naopak všechny překvapilo, byla jeho role. Při příležitosti vývojářské konference WWDC 2022 Apple oznámil, že jablečný HomeKit posloužil jakožto úplná základna pro standard Matter, který je tak postaven na jablečných principech. Právě proto od něj můžeme očekávat maximální důraz na zabezpečení a soukromí. Jak to tak vypadá, ve světě chytré domácnosti se konečně blýská na lepší časy. Pokud se vše dotáhne do konce, pak můžeme konečně říct, že je chytrá domácnost konečně chytrá.

.