Zavřít reklamu

iOS 16 je konečně tady. Na dnešní konferenci WWDC22 tento nový systém pro iPhony představil miláček všech jablíčkářů, Craig Federighi. Novinek je v tomto systému k dispozici více než dost a po většině z nich jsme volali už delší dobu, tak se na ně pojďme podívat. Rozhodně s v iOS 16 máme na co těšit.

Zamknutá obrazovka

Uživatelé dlouho volali po možném přepracování zamknuté obrazovky – a konečně jsme se dočkali s tím, že máme o mnoho větší volnost Veškeré změny zamknuté lze provádět v rámci jakýchsi „widgetů“, na které stačí klepnout. Následně už si jen stačí vybrat veškeré možnosti přizpůsobení. Změnit si můžete například styl hodin a data, nechybí však speciální sekce s vlastními widgety, která je nejzajímavější. Zde si můžete vložit například widget s baterií, kalendářem, aktivitou apod. Vývojáři s příchodem iOS 16 dostanou přístup k WidgetKitu, díky kterému budeme schopni na zamknutou obrazovku vkládat také widgety třetích stran.

Live Activities

Součástí zamykací obrazovky je v iOS 16 nově takové sekce Live Activities. Ta se nachází ve spodní části obrazovky s tím, že si zde můžete nechat zobrazit speciální widget s živými daty. Může se jednat třeba o sledování objednaného UBERu, současné aktivity, skóre zápasu a dalších informací, které uživatelé potřebují sledovat v reálném čase, aby nemuseli zbytečně přecházet do aplikací.

 

Soustředění

Jak jistě víte, tak před rokem jsme se společně s iOS 15 dočkali představení režimů Soustředění, díky kterým si můžete určit, kdo se vám bude moci dovolat a jaká aplikace vám budou schopné odesílat oznámení. V iOS 16 se Soustředění dočkalo několika skvělých změn. Ve spojení s novou zamknutou obrazovkou si můžete například nechat měnit její vzhled, společně s jednotlivými prvky, a to podle zvoleného režimu. V aplikacích, včetně těch od třetích stran, se nově budou nacházet i speciální filtry Soustředění, díky kterým bude možné aplikaci upravit tak, abyste se soustředili jen na to, co potřebujete. Filtry Soustředění bude možné využít třeba v Safari s tím, že se vám zobrazí jen pracovní panely, tak samo bude tato funkce k dispozici třeba v Kalendáři.

Zprávy

V iOS 16 jsme se konečně dočkali nových funkcí ve Zprávách. Rozhodně ale nečekejte nějaké designové a velké změny, naopak se jedná o tři funkce, na které jsme čekali již několik dlouhých let. Ve Zprávách tak konečně budeme schopni jednoduše upravit odeslanou zprávu, kromě toho nechybí nově ani funkce pro smazání zprávy. To se hodí například tehdy, kdy nějakou zprávu pošlete špatnému kontaktu. Kromě toho je pak ještě možné jednoduše přečtené zprávy označit jakožto nepřečtené, a to pouhým přejetím prstu. To se zase hodí tehdy, kdy zprávu otevřete, ale nemáte čas ji řešit, takže ji opětovně označíte jako nepřečtenou.

SharePlay

Novinky přišly i do SharePlay, což je funkce, které jsme se plně dočkali teprve před několika měsíci – Apple na ní pracoval opravdu dlouho. Díky SharePlay v iOS 16 budeme například schopni jednoduše přejít z FaceTime hovoru do SharePlay a objevovat veškeré možnosti sdílení obsahu. Kromě toho jsme se dočkali také integrace SharePlay do aplikace Zprávy, což vývojáři dlouhodobě požadovali. To znamená, že díky SharePlay v iOS 16 budete schopni s druhou stranu něco sledovat a u toho si psát zprávy.

Diktování

Skvělých změn se dočká v iOS 16 také funkce Diktování, díky které můžeme mluvením psát text. Uživatelé Diktování jednoduše milují, jelikož je o mnoho rychlejší než klasické psaní, a to jak ve Zprávách, tak i v Poznámkách apod. Diktování od Applu staví na umělé inteligenci a Neural Enginu, takže je stoprocentně bezpečné, jelikož se vše zpracovává přímo na zařízení a hlas se neodesílá nikam na vzdálený server. V iOS 16 je nově možné s Diktováním pracovat o mnoho lépe – kupříkladu můžete například „přediktovat“ již napsaný text. Společně s představením nového Diktování jsme si mohli všimnout také změn v rozhraní pro funkce vložit, kopírovat, sdílet atd., které se zobrazí například právě po označení textu. Klávesnice nově s Diktováním zůstane otevřená, takže můžete diktovat a zároveň psát na klávesnici. Diktování navíc k tomu automaticky doplňuje interpunkci, otázkou ale zůstává, zdali bude možné tuto funkci využít i v češtině.

Živý text

Další skvělou funkcí, která je v iOS k dispozici již rok, je Živý text. Tato funkce dokáže rozpoznat text na obrázcích a fotkách s tím, že s ním dále můžete pracovat stejně jako s textem na webu. Nově bude v iOS 16 možné Živý text využívat i ve videu, takže pokud se budete dívat na nějaké naučné video, kupříkladu s kódem, tak si díky Živého textu budete schopni tento kód (či jiný text) nechat zobrazit. Jednoduše se video zastaví, označíte text, zkopírujete a pokračujete dál. Nechybí ani rychlé akce, díky kterým označíte skrze Živý text například nějakou částku a rychle si ji budete schopni nechat převést na jinou měnu. Kromě toho lze nově jednoduše vyřezávat určité části z fotek, například psa z celé fotky, jehož nálepku pak budete schopni například vložit do Zpráv.

Apple Pay a Peněženka

V Česku máme Apple Pay k dispozici již delší dobu a využíváme ho k jednoduchému placení kartou. Pravdou ale je, že ve Spojených státech amerických je těchto funkcí z Apple Pay k dispozici o mnoho více. Zmínit lze například Apple Pay Cash pro placení ve Zprávách, anebo nedávno představené Tap to Pay pro jednoduché převádění peněz mezi Apple zařízeními, bez nutnosti vlastnit terminál. Apple se chce se svou Peněženkou ještě více přiblížit fyzickým peněženkám, takže si zde uživatelé budou schopni ukládat více různých klíčů. Co se týče sdílení těchto klíčů, tak je v iOS 16 nově bude možné sdílet třeba skrze WhatsApp a další komunikátory. Další novinkou je pak možnost rozložení plateb z Apple Pay do splátek, samozřejmě opět k dispozici jen v USA a v Česku se nejspíše nikdy nedočkáme.

Mapy

Při představování iOS 16 se Apple pochlubil tím, že vytváří ty nejlepší mapy ze všech. Uvážení, zdali je tento výrok pravdivý, necháme na vás. Každopádně nelze popřít, že v největších městech světa toho Mapy umí opravdu mnoho. Nově si v Mapách z iOS 16 budeme schopni u trasy nastavit až 15 zastávek, kromě toho si budete schopni naplánovat cestu na Macu a přenést ji do iPhonu. O přidání zastávky pak budete moci poprosit i Siri při jízdě.

Rodinné sdílení

Vylepšení se v iOS 16 dočkalo také rodinné sdílení. V rámci něho je nově možné jednoduše rychle nastavit nová zařízení pro děti, a to včetně nastavení dětského účtu, vytvořením omezení atd. A když dítěti například nastavíte maximální čas u obrazovky, tak vás skrze Zprávy bude moci požádat o udělení dalšího času navíc.

Sdílená knihovna na iCloudu

Novinek se dočkala také aplikace Fotky, ve které lze nově využít sdílené knihovny na iCloudu. Tato funkce se bude hodit například u rodinných výletů, kdy už se nestane, že všichni účastníci zájezdu nebudou mít k dispozici veškeré fotky. Jednoduše se vytvoří sdílená knihovna na iCloudu, do které se přidají uživatelé a ti zde pak začnou přidávat veškeré fotografie, takže je budou mít k dispozici všichni. Informace o tom, kde se pořízená fotografie umístí, se zobrazí přímo v aplikaci Fotoaparát. Ukládání fotek do sdílené knihovny na iCloudu se může spustit i automaticky, například když jste jako rodina pohromadě.

Safety Check

Další novinkou je pak také Safety Check. Mnoho uživatelů sdílí hesla a další údaje s partnerem, ale například v toxických vztazích, kde je přítomno násilí a další podobné problémy, se jedná o problém – tito lidé si pak bezpečně nemohou říct ani o pomoc, což je problém. V kritické situaci díky Safety Check můžete jednoduše „odstřihnout“ partnera či kohokoliv jiného, takže se přestane sdílet poloha, ochrání se zprávy, resetují veškerá práva atd. iOS tak díky Safety Check pomáhá všem uživatelům být v bezpečí, jelikož si skrze něj můžete nastavit různé pravomoce.

Domácnost a CarPlay

Apple představil přepracovanou aplikaci Domácnost. Při příležitosti dnešní vývojářské konference WWDC 2022 se nám cupertinský gigant, hned po představení očekávaného systému iOS 16, pochlubil s novým kabátem pro zmiňovanou aplikaci. Ta je nyní podstatně přehlednější, jednodušší a značně tak usnadní správu chytré domácnosti. Pojďme se tedy společně podívat na to, co se v ní konkrétně změnilo.

Samozřejmě naprostým základem celé této změny je nový design. Jak už jsme zmínili výše, cílem Applu bylo appku celkově zjednodušit. Poměrně zásadní novinkou je také příchod chytrého frameworku s označením Matter, na kterém se podílelo hned několik technologických gigantů. Již před rokem se Matter označoval za budoucnost chytré domácnosti a pravděpodobně to nebude daleko od pravdy. Co se pak týče změn přímo v appce, jednotlivá zařízení jsou rozdělena podle uživatele a místnosti, přičemž se nabídne i náhled z bezpečnostních kamer přímo na domovské obrazovce. Novinek se pak dočkal také CarPlay, těm se budeme věnovat později.

.