Zavřít reklamu

Pokud hledáte způsob, jakým lépe konzumovat svou oblíbenou hudbu např. z Apple Music a reproduktory iPhonu nebo Macu vám nedostačují, může se přímo nabízet sáhnout po HomePodu. Je zde ale několik náležitostí, na které je vhodné dát si pozor. 

Apple svůj HomePod, tedy chytrý reproduktor, představil v roce 2017 a začal jej prodávat se začátkem roku 2018. Nyní je tomu akorát rok, co jsme se pak dozvěděli, že jej Apple definitivně zařízl a nabízí už jen jeho menší a levnější alternativu v podobě HomePodu mini. Ne tak tedy u nás. Protože je zařízení koncipováno na úzkou provázanost se Siri, která pořád neumí česky, tak jej v tuzemském Apple Online Storu nenajdete a musíte k různým dovozcům.

I když se HomePod již rok nevyrábí, pořád je k dostání, mnohdy také za poměrně výhodnou cenu, protože se ho snaží e-shopy doprodat. Ta standardní se pohybovala v rozpětí mezi 9 a 10 tisíci Kč. Nový HomePod mini stojí typicky od 2 500 do 3 000 Kč i podle jeho barevné varianty. Právě cena pak byla tím, proč klasický HomePod neuspěl. Jenže tím, že je celkově větší, poskytne samozřejmě také kvalitnější a hutnější zvuk, což může být to, na co mohou potenciální zájemci slyšet. Když se totiž podíváte na model mini, vypadá opravdu podle toho, jak se jmenuje.

Jeho průměr je totiž 97,9 mm, výška 84,3 mm a váha 345 g. Oproti němu má HomePod rozměry 172 mm na výšku a 142 mm na šířku. Jeho váha je pak skutečně vysokých 2,5 kg. Jste-li limitováni prostorem, asi není co řešit. Chcete-li vybírat z více barev, u HomePodu s bílou a vesmírně šedou také neuspějete. Mini je ještě žlutý, oranžový a modrý. Počítejte s tím, že v každém případě musí být HomePod zapojen do sítě, nejedná se o žádný přenosný Bluetooth reproduktor.

Délka podpory je to hlavní 

Pokud přistoupíte na vyšší cenu, větší rozměry a tím i lepší přednes zvuku, je hlavní otázkou to, jak dlouho vám bude HomePod vlastně ještě sloužit po softwarové stránce. V tomto ohledu není příliš prostoru k obavám. Apple je totiž znám svou příkladnou softwarovou podporou i pro starší zařízení, a zde by tomu nemělo být jinak. 

Když společnost v roce 2018 ukončila svůj router AirPort, vyprodával se ten ještě několik měsíců s tím, že má zajištěnou podporu na dalších 5 let, tedy ještě do příštího roku. Pokud bychom z tohoto modelu vycházeli i u HomePodu, bude ten podporován až do roku 2026. Těch 5 let je totiž období, po kterém Apple označí neprodávané zařízení za staré nebo zastaralé a již pro ně nemusí poskytovat náhradní díly. Softwarová podpora ale může vycházet dál.

Rozdíl s HomePodem mini tedy je, že pokud se vám s ním něco stane, máte zaručeno, že jej budete mít možnost nechat opravit minimálně do času ukončení jeho prodeje + 5 let. Oba modely spolu pak sdílejí stejnou základnu kódů, i když HomePod jede na čipu A8 a HomePod mini na čipu S5. První byl představen už v roce 2014 s iPhonem 6 a využívá jej např. i Apple TV HD z roku 2015. Čip S5 pak debutoval v Apple Watch Series 5 a SE. V tomto ohledu úplně nehrozí, že by jeden z čipů už nezvládal něco, co si pro něho Apple připraví.

Ve finále lze tedy říci, že obávat se koupě HomePodu není příliš třeba. Pokud vyžadujete maximálně kvalitní zvuk a nejste limitování prostorem, a přitom chcete být co nejvíce pohlceni ekosystémem Applu. Může se vám ale také vyplatit koupit spíše dva HomePody mini a zapojit je do sterea nebo jimi vybavit rovnou celou domácnost. 

.