Zavřít reklamu

V říjnu Apple na keynote představil pouze jeden nový počítač, MacBook Pro, což okamžitě vyvolalo mnoho otázek, co to znamená pro další jablečné počítače. Zejména ty stolní, kdy například Mac Pro nebo Mac mini čekají na oživení už dlouho.

Apple dosud nechával zákazníky v nejistotě, ale nyní se k celé věci konečně vyjádřil (neoficiálně v rámci interní zprávy) ten nejpovolanější, výkonný ředitel Tim Cook.

V říjnu jsme představili nový MacBook Pro a na jaře výkonnostní upgrade pro MacBook. Jsou pro nás stolní Macy nadále strategické?

Desktop je pro nás velmi strategický. V porovnání s notebookem je unikátní, protože do něj můžete dát mnohem více výkonu – větší obrazovky, větší paměti a úložiště, širokou paletu periferií. Takže tu je mnoho různých důvodů, proč jsou desktopy pro zákazníky opravdu důležité, a v některých případech kritické.

Současná generace iMacu je nejlepší stolní počítač, jaký jsme kdy vytvořili, a jeho nádherný Retina 5K displej je nejlepší displej na desktopu na světě.

Někteří novináři vznášeli otázku, jestli nás stolní počítače ještě zajímají. Jestli kolem toho panují jakékoliv pochybnosti, tak aby bylo jasno: máme v plánu skvělé stolní počítače. Nikdo se nemusí strachovat.

Pro mnoho uživatelů stolních jablečných počítačů budou tato slova jistě nesmírně uklidňující. Podle mého názoru byl problém, že Apple se byť jen slůvkem o budoucnosti svých ostatních počítačů nezmínil už v říjnu. Přesto vzbuzuje nynější Cookův komentář poměrně mnoho otázek.

Zaprvé, šéf Applu konkrétně zmínil pouze iMac. Znamená to, že stolní počítač je dnes pro Apple synonymum pro iMac a Mac Pro je mrtvý? Mnozí to tak interpretují, protože přeci jen v těchto dnech slaví současný Mac Pro už třetí narozeniny. Na druhou stranu i vzhledem k již zastaralým technologiím v Macu Pro a nakonec i Macu mini nemohl Cook tyto stroje zmiňovat jako nejlepší na trhu.

Stephen Hackett z 512 Pixels prozatím odmítá Mac Pro definitivně zatratit: „Apple udělal špatné rozhodnutí, když přeskočil dvě generace procesorů Xeon. Rád bych si myslel, že kdyby Apple věděl, jak moc se Intelu prodlouží data vydání, už bychom tu nový Mac Pro měli.“ Zároveň však přiznává, že nové Macy mohou být skvělé, ale lidé už jsou čekáním unavení.

A tím se dostáváme k druhé důležité otázce. Co přesně znamená onen plán, že Apple chystá nové a skvělé stolní počítače? Tim Cook klidně mohl hovořit o dlouhodobé strategii firmy, kde již desktopy skutečně nemají tak vysokou prioritu a vydrží na trhu delší dobu v nezměněné podobě.

Jenže i kdyby tomu tak bylo, právě teď by zřejmě přicházel ten správný čas, aby došlo k jejich oživení. Mac Pro čeká na update tři roky, Mac mini více než dva roky a iMac více než rok. Pokud je iMac – jak říká Cook – nejlepší stolní počítač Applu, patrně by déle než rok a půl na svou revizi čekat neměl. A to bude na jaře. Doufejme, že plán Applu počítá právě s tímto datem.

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Ten člověk je absolutně neschopnej a nevi má se angažovat vic v politice ve firmě a jiných aktivitách tomu člověku nevěřím ani nos mezi očima

  no, je to ocividne reakce na ten hate od uzivatelu, a bohuzel pro apple prisla pozde

  bude trvat tak pul roku nez prijdou s upgradem a ten bude krasnej, v minimalne 3 barevnejch provedenich, za cca 100-170 tisic, a bude umet tolik co kdejaka stanice s windows nebo linuxem za 50 tisic. (vcetne moznosti upgradovat jednotlivy komponenty) proste klasika

  Radsej nech urobia uplne obycajny iMac. Staci nova grafika, procesor a USB-C porty. Nech zvladne dalsie dva 5K monitory a bude to stacit.

  Ako ich poznam, tak pridu s novym o 20% tensim a 25% lahsim iMacom s RAM a diskom priamo na doske a k tomu upadate macOS s novymi emoji :-(

  no..tak se hosan poplacal po ramenech ve stylu pr, to by jim slo.

  …velmi strategicky. jaky je rozdil oproti normalne strategicky?:)

  Současná generace iMacu je nejlepší stolní počítač, jaký jsme kdy vytvořili, a jeho nádherný Retina 5K displej je nejlepší displej na desktopu na světě.
  … to, ze je displej lehce flekaty a bila na nem prinejmensim nestabilni a to, ze ho vlastne ani v adobe softwaru neutahne grafika vam radsi rikat nebudu….

  to co me na win tak s*alo a vedlo k mymu prechodu na mac (cca 12 let zpatky), tak se ted deje v applu

  Bude to ten nejdrazsi iMac jaky kdy vyrobili nově také v bledě modré. Zacinam litovat ze jsem pred par mesici presel na Mac. Čím dál více mám pocit, že to nemá budoucnost.

celý text

Čtěte více.