Zavřít reklamu

Očekávalo se to. Apple dnes poprvé po třinácti letech ohlásil, že během posledního čtvrtletí zaznamenal meziroční propad výnosů. Zatímco loni ve druhém fiskálním kvartálu při 58miliardových výnosech činil zisk 13,6 miliardy dolarů, letos jsou čísla následující: 50,6 miliardy ve výnosech a celkem 10,5 miliardy zisku.

Během Q2 2016 se Applu podařilo prodat 51,2 milionu iPhonů, 10,3 milionu iPadů a 4 miliony Maců, což znamená u všech produktů meziroční propad – u iPhonů o 16 procent, u iPadů o 19 procent a u Maců o 12 procent.

První propad od roku 2003 neznamená, že by se najednou Applu přestalo dařit. Nadále jde o jednu z nejhodnotnějších a zároveň nejvýnosnějších firem na světě, nicméně kalifornský gigant doplatil především na klesající prodeje iPhonů a fakt, že vedle telefonu už nemá žádný tak masivně úspěšný produkt.

U iPhonů se ostatně jedná o vůbec první meziroční propad v historii, tedy od roku 2007, kdy přišla první generace; byl ovšem očekávaný. Jednak začínají být trhy stále nasycenější, uživatelé nemají potřebu neustále kupovat nové telefony a zároveň v loňském roce zažily iPhony obrovský nárůst prodejů kvůli tomu, že přinesly větší displeje.

Sám výkonný ředitel Applu Tim Cook přiznal, že o nejnovější iPhony 6S a 6S Plus není takový zájem, jaký firma registrovala o rok dříve u iPhonů 6 a 6 Plus, které toho oproti předchozí generaci nabídly podstatně více nového. Zároveň lze však čekat zlepšení situace, a to s ohledem jak na nedávno vydaný iPhone SE, který se setkal s pozitivní odezvou a také o něj byl podle Cooka vyšší zájem, než na který byl Apple připraven, tak na podzimní iPhone 7. Ten by mohl zaznamenat podobný zájem jako právě iPhony 6 a 6 Plus.

Již tradiční propad potkal iPady, jejichž prodeje klesají už osmý kvartál v řadě. Za poslední dva roky se výnosy z iPadů propadly o 40 procent a Applu se stále nedaří situaci alespoň stabilizovat. V dalších čtvrtletích by mohl pomoci nedávno představený menší iPad Pro a Tim Cook prohlásil, že v příštím kvartálu očekává nejlepší meziroční výsledky za poslední dva roky. O nástupci nebo následovníku iPhonu z hlediska výnosnosti ale nemůže být řeč.

Z tohoto hlediska se spekulovalo a stále spekuluje o tom, zda by mohly být dalším průlomovým produktem Apple Watch, kterým se však sice v začátcích poměrně daří, nicméně finančním tahákem také zatím nejsou. Na poli hodinek ale přesto vládnou: za první rok na trhu byly výnosy z jablečných hodinek o 1,5 miliardy dolarů větší, než kolik za celý rok vykázal švýcarský výrobce tradičních hodinek Rolex (4,5 miliardy dolarů).

Tato čísla nicméně pochází pouze z nepřímých čísel, které Apple v posledních měsících zveřejnil, nikoliv z oficiálních finančních výsledků, kde Apple své hodinky stále zahrnuje do větší kategorie ostatních produktů, kde jsou vedle Watch také například Apple TV a Beats. Ostatní produkty ovšem jako jediná hardwarová kategorie rostla, meziročně z 1,7 na 2,2 miliardy dolarů.

[su_pullquote align=“left“]Apple Music překonalo hranici 13 milionů předplatitelů.[/su_pullquote]Mírný propad totiž zaznamenaly také Macy, kterých Apple za poslední kvartál prodal o 600 tisíc méně než před rokem, celkem 4 miliony kusů. Jedná se o druhé čtvrtletí v řadě, kdy prodeje Maců meziročně klesly, a tak zřejmě již i jablečné počítače kopírují trend na trhu PC, který se konstantně propadá.

Naopak segmentu, kterému se znovu velice dařilo, jsou služby. Díky neustále rostoucímu ekosystému Applu, podpořenému o jednu miliardu aktivních zařízení, byly výnosy ze služeb (6 miliard dolarů) dokonce vyšší než z Maců (5,1 miliardy). Jedná se o nejúspěšnější čtvrtletí služeb v historii.

Mezi služby se řadí například App Store, který zaznamenal 35procentní nárůst výnosů, a Apple Music zase překonalo hranici 13 milionů předplatitelů (v únoru to bylo 11 milionů). Zároveň Apple chystá v nejbližší době další rozšíření Apple Pay.

Tim Cook označil druhý fiskální kvartál roku 2016 za „velice rušný a náročný“, nicméně i přes historický propad výnosů je s výsledky spokojen. Ostatně výsledky splnily předpoklady Applu. V tiskové zprávě šéf firmy zdůraznil především výše zmíněný úspěch služeb.

V hotovosti aktuálně Apple drží 232,9 miliardy dolarů, přičemž 208,9 miliardy dolarů má uložených za hranicemi Spojených států.

.