Zavřít reklamu

Při příležitosti blížícího se dne Global Accessibility Awareness Day, který se slaví 19. května 2022, Apple představuje nové funkce pro usnadnění života lidem s handicapem. Do jablečných produktů proto ještě letos dorazí řada zajímavých funkcí. Od těchto novinek cupertinský gigant slibuje maximální pomoc a významný krok vpřed z hlediska toho, jak mohou být iPhony, iPady, Apple Watch a Macy vlastně nápomocné. Pojďme si tedy posvítit na hlavní novinky, které se již brzy dostanou do jablečných operačních systémů.

Detekce dveří pro zrakově postižené

Jako první novinku Apple prezentoval funkci s názvem Door Detection neboli detekci dveří, ze které budou těžit především lidé se zrakovým postižením. V takovém případě dokáže kombinace fotoaparátu iPhonu/iPadu, LiDAR skeneru a strojového učení automaticky detekovat dveře v blízkosti uživatele a posléze jej informovat o tom, zdali jsou otevřené či zavřené. Nadále ještě poskytne řadu zajímavých informací. Například o klice, možnostech, jak dveře otevřít a podobně. To přijde vhod především v momentech, kdy se člověk nachází v neznámém prostředí a potřebuje najít vchod. Aby toho nebylo málo, tak také technologie dokážou rozpoznat nápisy na dveřích.

Apple nové funkce pro Zpřístupnění

Důležitá je také spolupráce s řešením VoiceOver. V takovém případě jablíčkář dostane i zvukovou a haptickou odezvu, která mu pomůže dveře nejen identifikovat, ale zároveň jej k nim vůbec dovést.

Ovládání Apple Watch přes iPhone

Zajímavé novinky se dočkají i jablečné hodinky. Od té Apple slibuje daleko lepší ovládání Apple Watch pro lidi, kteří trpí tělesným či motorickým postižením. Obrazovku Apple Watch totiž v tomto případě půjde zrcadlit na iPhone, přes který pak hodinky budeme schopni ovládat, primárně tedy s využitím asistentů jako Voice Control a Switch Control. Tohle vylepšení konkrétně zajistí propojení softwaru a hardwaru a pokročilé možnosti AirPlay.

Zároveň se Apple Watch dočkají i takzvaných Quick Actions neboli rychlých akcí. V takovém případě půjde prostřednictvím gest přijmout/odmítnout telefonní hovor, zrušit notifikaci, udělat snímek, přehrát/pozastavit multimédia nebo zapnout či pozastavit cvičení (workout).

Live Captions aneb „živé“ titulky

Do iPhonů, iPadů a Maců také dorazí takzvané Live Captions neboli „živé“ titulky pro lidi se sluchovým postižením. V takovém případě dokážou zmiňované Apple produkty okamžitě přinášet přepis jakéhokoliv audia v reálném čase, díky čemuž daný uživatel uvidí, co někdo vlastně říká. Může se přitom jednat o telefonní či FaceTime hovor, videokonferenci, sociální síť, streamovací službu a podobně. Jablíčkář si také bude moci přizpůsobit velikost těchto titulků přizpůsobit pro snazší čtení.

Apple nové funkce pro Zpřístupnění

Pokud se navíc Live Captions budou používat na Macu, uživatel tak získá možnost okamžitě reagovat klasickým psaním. V takovém případě mu postačí napsat svou odpověď, která se v reálném čase přečte ostatním účastníkům konverzace. Apple v tomto ohledu myslel i na zabezpečení. Jelikož se totiž titulky generují takzvaně až na zařízení, zajišťuje se tak maximální soukromí.

Další novinky

Dalších vylepšení se dočkal také populární nástroj VoiceOver. Ten nyní obdrží podporu více než 20 lokalit a jazyků, mezi které se řadí například bengálština, bulharština, katalánština, ukrajinština a vietnamština. Následně ještě Apple přinese i další funkce. Pojďme si na ně v rychlosti ještě posvítit.

  • Buddy Controller: Uživatelé v tomto případě mohou požádat například přítele o pomoc při hraní her. Buddy Controller totiž umožňuje propojit dva herní ovladače (controllery) do jednoho, což následně usnadňuje samotné hraní.
  • Siri Pause Time: Uživatelé s vadou řeči si mohou nastavit prodlevu, po kterou Siri čeká na dokončení požadavků. Tímto způsobem se pochopitelně výrazně zpříjemní a usnadní její používání.
  • Voice Control Spelling Mode: Funkce uživatelům umožní nadiktovat slova hlásku po hlásce.
  • Sound Recognition: Tato novinka se dokáže naučit a rozpoznat specifické zvuky uživatelova okolí. Může se jednat například o unikátní alarm, dveřní zvonek a další.
  • Apple Books: Do nativní aplikace Knihy dorazí nové motivy, možnost úpravy textu a podobných záležitostí.
.