Zavřít reklamu

Minulý týden jsme se dozvěděli nevyhnutelné, tedy že zařízení iPod definitivně končí. Nadhodili jsme i situaci s Apple Watch a to, zda už to také nemá Series 3 trochu za sebou. Jak je to ale s, pro Apple nejúspěšnějším produktem všech dob, iPhonem? 

Není třeba spekulovat nad tím, co iPod zabilo. Byl to samozřejmě iPhone a poslední hřebíček do rakve mu daly právě Apple Watch. Jistě, když se aktuálně podíváme na iPhone, není třeba se znepokojovat, jistě zde s námi ještě nějakou dobu bude. Nechtělo by to ale přece jen začít vychovávat mu nástupce?

Technologický vrchol 

Generace telefonu iPhone už několikrát změnila svůj design. Nyní zde máme generaci 12 a 13, které jsou na první pohled stejné, ale z čelní strany se přece jen upravovalo, a to v oblasti výřezu. Letos s generací iPhonu 14 bychom se s ním měli alespoň u verzí Pro rozloučit, protože Apple by jej mohl nahradit dvěma průstřely. Revoluce? Určitě ne, jen drobná evoluce pro ty, kterým výřez vadí.

Příští rok, tedy v roce 2023, by měly přijít iPhony 15. Od nich se naopak začíná čím dál více očekávat náhrada Lightningu za USB-C. I když to nevypadá jako velká změna, bude mít skutečně velký dopad, a to ať už tím, že k tomuto kroku Apple skutečně přistoupí, tak nutnou změnou jeho obchodní strategie na program MFi, který se bude točit už pravděpodobně jen kolem MagSafe. Poslední dobou na veřejnost prosakují i informace, že by se iPhony měly zbavit také slotu na kartu SIM.

Všechny tyto evoluční změny samozřejmě doprovodí určitý nárůst výkonu, jistě se nám vylepší i sestava fotoaparátů, přibydou nové funkce spjaté s daným zařízením i novým operačním systémem. Pořád tedy kam jít je, ale jde spíše o přešlapování na místě než o nějaký běh vstříc světlejším zítřkům. Pod pokličku Applu nevidíme, dříve či později ale iPhone narazí na svůj vrchol, ze kterého už nebude mít kam jít.

Nový form factor

Samozřejmě mohou přicházet nové technologie displeje, lepší odolnosti, kvalitnější a menší fotoaparáty, které zachytí více a uvidí dále (a déle s ohledem na míru světla). Stejně tak se může Apple z hranatého designu vrátit na ten zaoblený. Pořád je to ale vlastně to stejné. Pořád je to iPhone, který je jen ve všech ohledech vylepšovaný.

Když přišel první, byla to okamžitá revoluce v segmentu smartphonů. Navíc to byl první telefon společnosti, i proto se dostavil patřičný úspěch a redefinoval se celý trh. Pokud Apple představí nástupce, pořád to bude jen další telefon, který zákonitě nemůže mít takový dopad, pokud společnost bude pořád iPhone prodávat, jakože nejspíš bude. Jenže i pokud tomu bude za 10 let, co potom s iPhonem? Dočká se jen aktualizace jednou za tři roky jako iPod touch, kterému se jen vylepší čip, a hlavním prodejním artiklem bude už nové zařízení?

Určitě ano. Do konce tohoto desetiletí bychom se měli dočkat nového segmentu v podobě zařízení pro AR/VR. Jenže to bude tak specifické, že se na něho nebude hojně přecházet. Bude to spíše doplněk již existujícího než v portfoliu samostatně stojící zařízení, podobně jako tomu z počátku bylo u Apple Watch.

Applu nezbývá, než vstoupit do segmentu ohýbaček/skládaček. Vůbec tak přitom nemusí dělat jako jeho konkurence. Ostatně se to od něho ani neočekává. Je ale skutečně na čase, aby představil nový form factor zařízení, na které pomalu začnou uživatelé iPhonů přecházet. Pokud totiž iPhone dojde ke svému technologickému vrcholu, konkurence jej převálcuje. Už nyní se nám na trhu rodí jedna skládačka za druhou (i když převážně tom čínském), a konkurence tím získává patřičný náskok.

Samsung pak letos celosvětově uvede už čtvrtou generaci svých zařízení Galaxy Z Fold4 a Z Flip4. V případě aktuální generace se sice nejedná o všemohoucí zařízení, ale postupnými upgrady jednou bude. A už teď má tedy tento jihokorejský výrobce tři roky náskoku – nejen ve zkoušení technologií, ale i v tom, jak se chovají jeho zákazníci. A to jsou informace, které budou Applu prostě chybět.  

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Prečo by Applu nemalo zostať nič iné ako prejsť k ohybným mobilom ? Veď tie novodobé večka nikto nekupuje … na živo v ruke ľudí som ich videl možno 3x v predajni samsungu kde som mal možnosť si mobil vyskúšať som si povedal že ešte veľa vody musí pretiecť aby som si kúpil takú somarinu. Display je slabý. V ohybe je prelomeny a teda zalamuje sa aj obraz. O životnosti teda nemôže byť ani reč v porovnaní s štandardným mobilom. Dokonca ani jedno z véčok nezaberá menej miesta ako klasický mobil lebo sú zväčša o dosť hrubšie a teda ešte menej praktické …. Apple nemusí vymýšľať žiadneho nástupcu lebo mobily ako take tu s nami budú ešte dosť dlho … za mňa je budúcnosť možno nejaký podkožný čip ktorý vám bude do šošovky premietať obraz rozšírenej reality a ovládať ho budete buď svojimi myšlienkami alebo vyslovením povelu ….

    Nemyslím si, že skládací mobil je ta pravá cesta, ani se moc neprodávají a nemají žádné výhody, zato spoustu nevýhod. Spíš bych čekala umístění na zápěstí jako třeba Pipboy nebo třeba holografický telefon z hodinek. Nebo třeba obraz přenášený do brýlí/kontaktních čoček/chipu v oku. Ale dokud bude takhle tristní výdrž baterie jako je teď, postrádá taková technologie smysl.

    Těžko říct. Apple by měl zkusit něco skládacího vyrobit, to asi jo. Ale véčko… Je strašná otrava to pořád otevírat/zavírat.

    To už bych víc věřil tomu, že iPhone kompletně nahradí Apple Watch, než že se dočkáme něčeho jako „Apple iFold“.

celý text

Čtěte více.