Zavřít reklamu

Dohady a domněnky nadšenců se změnily v jistotu a na dnešní keynote Apple opravdu představil levnější variantu iPhone s označením „5C“. Telefon je vzhledově velice podobný svému staršímu sourozenci iPhonu 5 (tvar a rozmístění ovládacích i hardwarových prvků), ale je zhotoven z barevného tvrzeného polykarbonátu. K dispozici bude v pěti barvách – zelené, bílé, modré, růžové a žluté.

Co se týče hardwarové výbavy, iPhone 5C nabídne Retina displej s úhlopříčkou čtyři palce (326 ppi), procesor Apple A6 a výkonný 8MP fotoaparát srovnatelný s iPhonem 4S a 5. Čočka fotoaparátu je navíc chráněna „nepoškrábatelným“ safírovým sklíčkem, což u iPhonu 4S neplatí. Na přední straně telefonu najdeme FaceTime HD kameru s rozlišením 1,9 MP. Podíváme-li se na konektivitu, nechybí LTE, Dual-Band Wi-Fi ani Bluetooth 4.0.

Ke koupi budou dva různé modely – 16GB a 32GB. Za levnější variantu s dvouletým kontraktem u amerických operátorů Sprint, Verizon nebo at&t si zákazník zaplatí 99 dolarů. Za dražší verzi s vyšší kapacitou paměti potom 199 dolarů. Na Apple.com se již objevila i cena, za kterou nedotovaný iPhone 5C prodává americký T-Mobile. Bez kontraktu a blokace si u tohoto operátora budou lidé moci barevnou novinku pořídit za 549 respektive 649 dolarů.

V souvislosti s tímto iPhonem se na trh dostanou i nové gumové obaly v různých barvách, které plastový iPhone ochrání a udělají jej ještě barevnějším. Za ně zájemci zaplatí 29 dolarů.

Levnější model iPhonu není žádným velkým překvapením a strategie Applu je jasná. Společnost z Cupertina nyní chce rozšířit svůj úspěch i na rozvojové trhy, kde zákazníci nebyli schopni zaplatit si za „plnohodnotný“ iPhone. Překvapením však je právě cena, která zdaleka není tak nízká, jak se předpokládalo. iPhone 5C je sice pěkným a stále poměrně nadupaným telefonem, ale rozhodně není levný. Barevný a veselý telefon z kvalitního plastu a nakousnutým jablkem na zádech si určitě najde své fanoušky a zastánce, ale není to přístroj, který by cenou mohl konkurovat levným Androidům. Model 5C je zajímavým oživením portfolia telefonů od Applu, ale určitě není přelomovým produktem, který iPhone dostane celosvětově mezi masy. Pokud vás zajímá srovnání všech tří současně prodávaných modelů iPhone, najdete ho zde na stránkách Applu.

.