Zavřít reklamu

Přestože Apple oznámil rekordní první víkend prodejů (9 milionů kusů), společnosti se nepodařilo překonat rekord v počtu prodaných jednotlivých druhů zařízení. Analytická společnost Localytics se ale podělila o údaje, podle kterých se mezi uživateli ve Spojených státech prodává iPhone 5s 3,4× více než-li iPhone 5c.

Během méně než tří dnů se iPhone 5s a iPhone 5c podařilo dosáhnout 1,36% podílu ze všech čísel s iPhonem na trhu Spojených států (operátoři AT&T, Verizon Wireless, Sprint and T-Mobile). Z těchto dat můžeme tedy vyčíst, že 1,05 % všech aktivních iPhonů v USA je iPhone 5s a pouze 0,31% iPhone 5c. To také znamená, že prvotní nadšenci preferují „high-endový“ model 5s.

Celosvětová data vykazují lehce vyšší dominanci – na každý prodaný model iPhone 5c připadá 3,7 kusů vyššího modelu, v některých zemích, jako například v Japonsku, je poměr až pětinásobný.

Model 5c byl dostupný přes předobjednávku na stránkách Apple a obchody jsou jím nyní dostatečně zásobované. Naopak iPhone 5s je spíše nedostatkový a online objednávkový formulář zobrazuje předběžné dodání v říjnu. Zlatý a stříbrný model jsou na tom ještě hůř. Ani samotný Apple jich neměl v první den zahájení prodeje ve svých Apple Storech dostatečné množství.

Nepředpokládá se, že výrazný rozdíl mezi iPhone 5s a iPhone 5c bude dlouhodobý. U prvních majitelů se počítá s tím, že vyšší model je atraktivnější, zatímco v dlouhodobém měřítku bude levnější varianta pro širší publikum.

Zdroj: MacRumors.com
.