Zavřít reklamu

Už minulý rok si Apple nechával vyrábět některé iPhony v Indii. V drtivé většině případů se ale jednalo o starší modely, především pak o iPhone SE a iPhone 6s, které byly pro tamní zákazníky dostupnější. Zdá se ale, že Apple má s Indií daleko větší plány, protože podle agentury Reuters přesune do druhé nejlidnatější země světa i výrobu nových vlajkových modelů včetně iPhonu X.

Nejdražší iPhony bude nově namísto společnosti Wistron kompletovat světoznámý Foxconn, který s Applem úzce spolupracuje už řadu let. Na základě informací od místních zdrojů hodlá Foxconn investovat 356 milionů dolarů na rozšíření svých výrobních závodů v Indii, aby byl schopný uspokojit poptávku Applu. I díky tomu tak ve městě Sriperumbudur v jižním státě Tamil Nadu, kde bude výroba telefonů probíhat, vznikne 25 000 nových pracovních míst.

Otázkou ovšem zůstává, zda iPhony vyrobené v Indii zůstanou na místním trhu nebo se budou prodávat po celém světě. O tom jediném zpráva od Reuters neinformuje. Výroba vlajkových jablečných telefonů se štítkem „Made in India“ by však měla započít už v průběhu tohoto roku. Kromě iPhonu X by měly brzy přijít na řadu také nejnovější modely jako iPhone XS a XS Max. A je více méně jasné, že se k nim ke konci první poloviny tohoto roku připojí také novinky, jež Apple představí na zářijové konferenci.

Přesunutí hlavní výrobní linky do Indie značně ovlivnil také vztah Spojených států k Číně a především pak obchodní válka mezi oběma zeměmi. Apple se tak podle všeho snaží zmírnit rizika sporů a pro USA navázat další politické a obchodní vztahy s Indií, jež jsou pro zemi důležité. Foxconn podle všeho plánuje vybudovat obří továrnu také ve Vietnamu – i tu by mohl Apple využít a zajistit tak spojeným státům další důležité kontrakty mimo Čínu.

Tim Cook Foxconn
.