Zavřít reklamu

Psal se rok 2015 a Apple představil do jisté míry revoluční 12“ MacBook. Jednalo se o nesmírně lehké a skvěle přenositelné zařízení, ve kterém si společnost vyzkoušela mnoho nového. Klávesnice se sice neujala, USB-C se ale od té doby protínalo celým portfoliem MacBooků společnosti. A je proto s podivem, že nám Apple nedopřál nějaký vlastní hub. 

Po 12“ MacBooku přišly MacBooky Pro, které už nabízely větší konektivitu. Disponovaly totiž dvěma nebo čtyřmi porty Thunderbolt 3 (USB-C). Už s 12“ MacBookem však Apple uvedl na trh i USB-C/USB adaptér, protože v té době bylo USB-C tak ojedinělé, že byste do zařízení vlastně neměli jak přenášet fyzická data, pokud byste nechtěli/nemohli využívat cloudových služeb.

Apple postupně přišel s mnoha různými adaptéry, třeba USB-C víceportovým digitálním AV adaptérem, USB-C víceportovým VGA adaptérem, Thunderbolt 3 (USB-C) na Thunderbolt 2, USB-C čtečkou SD karet atd. S čím ale nepřišel byly jakékoli docky, rozbočovače a huby. Aktuálně v Apple Online Store najdete třeba rozbočovač Belkin, dock CalDigit, adaptéry Satechi a další. Všechno jsou to výrobci příslušenství třetích stran, kteří umožňují připojení k MacBooku skrze jedno nebo dvě USB-C a rozšiřují tak jeho možnosti, přičemž často také umožňují zařízení i přímo nabíjet.

Apple předběhl dobu

Samozřejmě není k této problematice postoj Applu nijak známý, ale přímo se nabízí vysvětlení, proč nám své vlastní dokovací příslušenství nedodal. Uznal by tím totiž ten fakt, že je takové zařízení vlastně třeba. Různé adaptéry jsou jiná věc, ale přinést už vyloženě „dockynu“ by znamenalo přiznání toho, že počítači prostě něco chybí a musí se to nahrazovat podobnými periferiemi. A všichni víme, že musí.

S příchodem 14 a 16“ MacBooků na podzim minulého roku však Apple obrátil a do zařízení implementoval mnoho portů, které dříve odstřihl. Máme zde nejen MagSafe, ale i čtečku SD karet nebo HDMI. Je otázka, jestli bude tento trend přecházet i do 13“ MacBooku Pro a MacBooku Air, pokud je ale bude společnost redesignovat, dávalo by to smysl. Je dobře, že zde USB-C je a je jisté, že zde s námi také dále bude. Apple se ale pokusil předběhnout dobu a moc se mu to nepovedlo. 

USB-C huby seženete zde

.