Zavřít reklamu

Oznámení nové zdravotnické platformy ResearchKit se nemusí na první pohled zdát tak zásadní, ale Apple svým vstupem do světa výzkumu zdraví může sehrát v následujících letech významnou roli na poli zdravotnictví.

Podle provozního ředitele Applu Jeffa Williamse, který se objevil na keynote vůbec poprvé, jsou „stovky milionů majitelů iPhonů, kteří by k výzkumu rádi přispěli“.

Na vlastním iPhonu tak budou moci uživatelé přispívat k výzkumu týkající se Parkinsonovy choroby, a to pouze tím, že budou odesílat do zdravotnických středisek naměřené hodnoty a symptomy. Jiná aplikace, která spolu s dalšími čtyřmi bude od Applu již nyní k dispozici, zase řeší problém s astmatem.

Apple se zavázal, že on sám nebude žádná data od lidí sbírat a zároveň si sami uživatelé vyberou, kdy a jaké informace chtějí s kým sdílet. Zároveň chce kalifornská firma zajistit, aby se do výzkumu zapojilo co nejvíce lidí, a tak poskytne svůj ResearchKit jako open source.

Apple již dnes ukázal množství renomovaných partnerů, mezi kterými jsou například University of Oxford, Stanford Medicine či Dana-Farber Cancer Institute. Teprve až bude nová platforma v provozu, dozvíme se, jak konkrétně bude vše fungovat, ale jakmile se skrze ní někdo zapojí do výzkumu, bude pravděpodobně odesílat svá naměřená data jako krevní tlak, váha, hladina glukózy atd. právě nasmlouvaným partnerům a zdravotnickým zařízením.

Pokud se nová výzkumný platforma Applu rozšíří, budou z toho těžit zejména medicínská střediska, pro které bývá často velice obtížné získat zájemce o klinické testy. Díky ResearchKitu by ale nemělo být pro potenciální zájemce tak složité se účastnit, jen by vždy vyplnili určité informace v iPhonu a odeslali je, kam bude třeba.

.