Zavřít reklamu

Začátkem tohoto týdne obletěla svět zpráva, že skupinové FaceTime hovory sužuje vážná bezpečností chyba. Díky ní byli uživatelé schopni odposlouchávat druhou stranu, aniž by byl hovor přijat. Apple se nyní po několika dnech za chybu omluvil a při té příležitosti přislíbil její opravu, kterou však vydá až během následujícího týdne.

Původně měla kalifornská společnost vydat opravnou aktualizaci v podobě iOS 12.1.4 už tento týdne. Podle informací v dnešním oficiálním prohlášení, které Apple podal zahraničnímu magazínu MacRumors, se ale vydání systému odkládá až na příští týden. Prozatím tak Apple skupinové FaceTime hovory alespoň zablokoval na své straně a chybu opravil na vlastních serverech. Společnost se také veřejně omluvila všem svým zákazníkům.

Oficiální prohlášení a omluva Applu:

Bezpečnostní chybu týkající se skupinových FaceTime hovorů jsme opravili na našich serverech a softwarovou aktualizaci, jež funkci opět aktivuje, vydáme příští týden. Děkujeme rodině Thompsonových za hlášení chyby. Upřímně se omlouváme svým zákazníkům, které chyba postihla, a také všem, které znepokojila. Oceňujeme trpělivost každého jednotlivce, který s námi čeká na dokončení celého procesu opravy.

Chceme naše zákazníky ujistit, že jakmile se náš technický tým dozvěděl o podrobnostech potřebných pro reprodukci chyby, okamžitě zakázal skupinové FaceTime hovory a začal pracovat na opravě. Jsme odhodláni zlepšit proces hlášení chyb, aby se podobné zprávy dostávaly ke kompetentním osobám co možná nejrychleji. Bezpečnost našich produktů bereme velmi vážně a chceme pokračovat v posilování důvěryhodnosti zákazníků Apple v naši společnost.

Při zneužití chyby bylo možné odposlouchávat v podstatě jakéhokoli uživatele, na kterého měl volající kontakt. Stačilo přes FaceTime zahájit videohovor s kýmkoli ze seznamu, potáhnout prstem po obrazovce směrem nahoru a přidat vlastní telefonní číslo. Tím se okamžitě zahájil skupinový FaceTime hovor, aniž by volaný přijal, a volající tudíž mohl druhou stranu okamžitě slyšet.

Ještě během pondělí, kdy zahraniční magazíny chybu medializovaly, stihl Apple skupinové FaceTime hovory zablokovat. Společnost ale o chybě informována už týden před její medializací, na upozornění však nijak nereagovala a ani se nezabývala opravou. Ostatně i proto ve svém dnešním prohlášení slibuje zrychlení celého procesu nahlašování chyb.

Gigant z Cupertina už také čelí první žalobě. Kritické chyby využil právník Larry Williams II, jenž zažaloval Apple u státního soudu v Houstonu, a který tvrdí, že díky chybě byl odposloucháván při rozhovoru se svým klientem. Právník tak údajně porušil přísahu o mlčenlivosti, kterou je zavázán.

how-to-group-facetime-ios-12
.