Zavřít reklamu

O jablečných telefonech se obecně traduje, že se jedná o výkonná zařízení s dlouholetou životností. Ta je možná právě díky kombinaci nadčasového výkonu s dlouho trvající podporou, která většinou trvá nepsaných 5 let od představení daného modelu. Jak se však zdá, v současné chvíli se Apple snaží udržet co možná nejvíce iPhonů při životě, o čemž vypovídají právě nové verze operačních systémů iOS.

Seznam podporovaných zařízení se nemění

Když se podíváme na nejnovější verzi systému iOS, konkrétně tedy na seznam podporovaných zařízení, narazíme na jednu zajímavost. Systém je totiž dostupný i na iPhonu 6S (2015) či iPhonu SE 1. generace (2016). Shodou okolností se navíc jedná o úplně totožný seznam jako u iOS 14 a iOS 13. Z toho tedy vyplývá jediné – Applu v současné situaci z nějakého důvodu záleží na tom, aby se z plné podpory mohli radovat i uživatelé starších zařízení.

Proč se vyplatí podporovat i starší iPhony

Proč ale vlastně Apple podporuje i tak staré iPhony jako iPhone 6S a jeho uživatelům tak umožňuje instalaci nejnovější verze operačního systému iOS? Odpověď na tuto otázku bohužel není tak jednoznačná, jak bychom asi asi přáli, ba naopak. právě v opačném případě to z laického pohledu dává větší smysl. Kdyby jablečná společnost zařízla podporu u některých starších telefonů, alespoň částečně by tak jablíčkáře donutila k přechodu na novější zařízení, což pro firmu jako takovou znamená zisk. To se ale z nějakého důvodu neděje a nikomu není tak úplně jasné proč.

Uspokojivou odpovědí může být budování vztahu mezi Applem a samotnými jablíčkáři. Jelikož iPhony jako takové již samy o sobě nabízejí dostatečný výkon, za který vděčí jablečným čipům A-Series, tak si poradí i v případě starších modelů (nejen) s novějšími, náročnějšími operačními systémy. To lze ostatně skvěle vidět při srovnání Androidů z období roku 2015 s iPhonem 6S, který se stále řadí mezi jedny z nejoblíbenějších jablečných telefonů vůbec, jelikož se i v dnešní době na něj spoléhá poměrně rozsáhlá řada uživatelů. Zatímco konkurenční modely mohou víceméně na podporu rovnou zapomenout, tak na legendární „6Sku“ si můžete nadále užít možnosti systému iOS 15. Není ale všechno zlato, co se třpytí. I tak se jedná o starý telefon a je nutné k němu tak přistupovat. Samozřejmě 6 let starý iPhone si s některými funkcemi neporadí tak dobře, případně je vůbec nenabídne (Live Text, Portrét apod).

iphone 6s a 6s plus všechny barvy

Podporou i několik let starších jablečných telefonů tak Apple buduje vztah se samotnými spotřebiteli, kteří se pak spíše udrží v rámci jablečného ekosystému a případně přejdou na novější model. Svou roli v tom může hrát i podvědomý pocit, podle kterého tak nějak víme, že ten nejnovější iPhone nám dokáže delší dobu dělat spolehlivé parťáka.

.