Zavřít reklamu

V dnešním večerním Jablečném týdnu se dozvíte o novém flashdisku určený pro iOS, o situaci okolo jailbreaku pro i Zařízení, o novém kampusu Applu, kterému se přezdívá „Mateřská loď“ nebo třeba o brzké aktualizaci několika Apple produktů. Váš oblíbený přehled týdne ze světa Apple s číslovkou 22 je tady.

Společnost PhotoFast uvedla flashdisk pro iPhone/iPad (5. 6.)

Nahrávání souborů do iPhonu nebo do iPadu byl vždycky trochu problém a mnozí volali po funkcích, jako je USB Host nebo Mass Storage. Společnost PhotoFast proto přišla se zajímavým řešením v podobě speciálního flash disku. Ten má na jedné straně klasické USB 2.0, na druhé potom 30-pin dock konektor. Přenos dat do iZařízení pak probíhá skrze aplikaci, kterou nabízí společnost zdarma.

Díky tomuto flash disku již nebude třeba kabelu a nainstalovaným iTunes pro přenos jakýchkoliv médií. Flash disk se nabízí v kapacitě od 4 GB do 32 GB a cenově se pohybuje od 95 $ do 180 $ v závislosti na kapacitě. Stránky výrobce, kde si můžete zařízení objednat, naleznete zde.

Zdroj: TUAW.com

Švédové mají Pong na billboardu ovládaný iPhonem (5. 6.)

Zajímavou reklamní kampaň připravil švédský McDonald`s. Na obří digitální billboard umožnil kolemjdoucím si zahrát jednu z nejklasičtějších her vůbec – Pong. Tato hra se ovládá přímo z iPhonu skrze Safari, kde se vám obrazovka na speciální stránce promění v dotykové vertikální ovládání. Lidé na ulici pak spolu mohou soupeřit o nějaké to jídlo zdarma, které si díky obdrženému kódu mohou vyzvednou v nedaleké pobočce McDonald`s.

Zdroj: 9to5Mac.com

Find My Mac bude fungovat stejně jako Find My iPhone na iOS (7. 6.)

V prvních vývojářských verzích nového OS X Lion se objevily odkazy na službu Find My Mac, která kopíruje Find My iPhone z iOS a dokáže na dálku uzamknout či kompletně vymazat celé zařízení. To se hodí zejména při krádeži. Ve čtvrtém Lion Developer Preview vydaného na začátku týdne se objevily další detaily a Find My Mac skutečně bude fungovat stejně jako jeho iOS bratříček. Zatím ještě není jasné, jak a odkud se bude služba ovládat, ale patrně bude Find My Mac součástí iCloud. Je tedy otázkou, zda-li přijde už při červencovém startu OS X Lion, nebo až na podzim společně s iOS 5 a spuštěním iCloudu.

Na dálku tak nyní budeme moci na svůj odcizený Mac odeslat zprávu, uzamknout ho nebo vymazat jeho obsah. Nastavení bude jednoduché a Apple kvůli tomu povolil uživatelům s účtem host používat prohlížeč Safari, aby se dala zjistit IP adresa a vy se k ní mohli připojit.

Zdroj: MacStories.net

Apple Bude stavět v Cupertinu nový kampus (8. 6.)

Stéle se rozrůstajícímu Applu již pomalu nestačí jeho vlastní kapacity současného kampusu v Cupertinu a mnoho svých zaměstnanců tak musí umísťovat do přilehlých budov. Před nějakou dobou zakoupil Apple od HP půdu v domácím Cupertinu a hodlá zde postavit svůj nový kampus. Ale nebyl by to Apple, aby nepostavil něco neobvyklého, a tak bude mít nová budova prstencovitý tvar, čímž značně připomíná jakousi mateřskou mimozemskou loď, díky čemuž se jí už nyní přezdívá Mothership.

Plány na výstavbu na Cupertinské radnici prezentoval sám Steve Jobs. Budova by měla pojmout přes 12 000 zaměstnanců, přičemž okolí budovy, které v současné době tvoří především betonová parkoviště, se promění v nádherný park. Na budově samotné nenaleznete jediný rovný kus skla a součástí budovy je třeba i kavárna, kde mohou zaměstnanci trávit volný čas. Na celou Jobsovu prezentaci se můžete podívat na přiložené videu.

OnLive bude mít klienta pro iPad (8. 6.)

OnLive na herní konferenci E3 oznámilo, že na podzim chystá spuštění klientů pro iPad a Android. OnLive umožňuje hrát všemožné herní tituly, které jsou streamovány ze vzdálených serverů, a tak nemusíte mít ani tak výkonný počítač, jako spíš kvalitní internetové připojení.

„OnLive s potěšením oznamuje OnLive Player App pro iPad a Android. Stejně jako právě předvedené konzole, také OnLive Player App umožní na iPadu nebo Android tabletu přehrávat všechny dostupné OnLive hry, které se budou moci ovládat buď dotykově, nebo pomocí nového universálního bezdrátového OnLive ovladače.“

Aplikace bude dostupná v zámoří i Evropě a zdá se, že bude skvěle využitelná na iOS 5, které podporuje AirPlay mirroring, což umožní hru z iPadu streamovat na televizi.

Zdroj: MacRumors.com

Apple vydal Graphic Firmware Update 2.0 pro iMac (8. 6.)

Všichni, kdo vlastní iMac, by měli spustit Software Update nebo zamířit na webové stránky Applu, kde je ke stažení nový update grafického firmwarů pro počítače iMac ve verzi 2.0. Update nemá má 699 KB a měl by vyřešit problém se zamrzáním iMaců během spouštění nebo probouzení ze spánku, který podle Applu v ojedinělých případech nastává.

Zdroj: MacStories.net

WWDC Kenote jako čtyřminutový muzikál (8. 6.)

Pakliže se vám nechce sledovat celý pondělní Keynote trvající dvě hodiny a k tomu máte rádi muzikálovou hudbu, možná vám přijde vhod následující video, které vytvořila skupina nadšenců s hudebním i skladatelským talentem a veškeré důležité informace z přednášky vměstnali do čtyřminutového klipu a nazpívali pro něj muzikálový podklad, který všechny novinky výstižně popisuje. Ostatně přesvědčte se sami:

Zdroj: MacStories.net

Apple si zaregistroval 50 nových domén týkajících se produktů oznámených na WWDC (9. 6.)

Apple na pondělní keynote během vývojářské konference WWDC uvedl několik nových služeb, načež si okamžitě zaregistroval 50 nových internetových domén, které s nimi souvisí. Nejde z nich sice vyčíst nic nového, všechny služby jsou nám již známy, ale je zajímavé sledovat, jak Apple zajišťuje všechny odkazy na své produkty. Vedle níže zmíněných domén kalifornská společnost rovněž získala od švédského Xcerionu rovněž adresu icloud.com a patrně i icloud.org, ačkoliv ta stále odkazuje na přejmenovanou službu CloudMe od Xcerionu.

airplaymirroring.com, appleairplaymirroring.com, appledocumentsinthecloud.com, applegestures.com, appleicloudphotos.com, appleicloudphotostream.com, appleimessage.com, appleimessaging.com, appleiosv.com, appleitunesinthecloud.com, appleitunesmatch.com, applelaunchpad.com, applemailconversationview.com, applepcfree.com, applephotostream.com, appleversions.com, conversationview.com, icloudstorageapi.com, icloudstorageapi.com, icloudstorageapis.com, icloudstorageapis.com, ios5newsstand.com, ios5pcfree.com, ipaddocumentsinthecloud.com, ipadimessage.com, ipadpcfree.com, iphonedocumentsinthecloud.com, iphoneimessage.com, iphonepcfree.com, itunesinthecloud.com, itunesmatching.com, macairdrop.com, macgestures.com, macmailconversationview.com, macosxlionairdrop.com, macosxlionlaunchpad.com, macosxlionmissioncontrol.com, macosxlionresume.com, macosxlionversions.com, macosxversions.com, mailconversationview.com, osxlionairdrop.com, osxlionconversationview.com, osxliongestures.com, osxlionlaunchpad.com, osxlionresume.com, osxlionversions.com, osxresume.com, pcfreeipad.com, pcfreeiphone.com

Zdroj: MacRumors.com

iPad první generace možná bude postrádat některé funkce z iOS 5 (9. 6.)

Majitelé starších iPhonů 3GS a prvního iPadu se mohli při oznámení iOS 5 zaradovat, protože se je Apple rozhodl neodstřihnout a nový mobilní operační systém bude dostupný i pro jejich zařízení. Je však možné, že se na iPhone 3GS a iPad 1 nedostanou všechny funkce.

Z první bety iOS 5 víme, že iPhone 3GS nepodporuje nové možnosti u fotoaparátu, jako je třeba rychlá úprava fotografií, a možná ani první generace iPadu nebude bez úhony. Vývojáři hlásí, že iPady, na kterých běží první beta nového systému, nepodporují nová gesta.

Nová čtyřprstá a pětiprstá gesta umožňují v rychlosti zobrazit multitasking panel, vrátit se na základní obrazovku nebo přepínat mezi aplikacemi. Tato gesta už byla uvedena v betách iOS 4.3, ale nakonec se do finální verze nedostala. To se mělo změnit v iOS 5 a na iPadu 2 zatím také gesta fungují. Jenže na prvním iPadu nikoliv, což je divné, protože v betách iOS 4.3 tato funkce na první generaci jablečného tabletu fungovala dobře. Je tedy otázkou, zda jde pouze o bug bety iOS 5, nebo Apple podporu gest pro iPad 1 odstranil záměrně.

Zdroj: Cultofmac.com

Apple změnil pravidla pro předplatné (9. 6.)

Když Apple zavedl formu předplatného pro elektronické noviny a časopisy, jeho součástí byly i poměrně přísné podmínky, které se pro některé vydavatele jevily jako velmi nevýhodné. Nakladatelé totiž museli nabízet možnost předplatného mimo platební systém App Store za cenu stejnou nebo nižší, než je v App Store stanovená. Aby Apple neztratil cenné mediální partnery, kritizované restrikce raději zrušil. V App Store Guidelines tak celý kontroverzní odstavec týkající se předplatného mimo App Store zmizel a nakladatelé elektronických časopisů si mohou oddechnout a vyhnout se 30% desátkům Apple.

Zdroj: 9to5mac.com

iOS 5 záplatoval díru umožňující untethered jailbreak (10. 6.)

Nepříjemná zpráva se objevila pro majitele jailbreakovaných telefonů. Ačkoliv zpráva, že se jailbreak povedl na první betě iOS 5 jen několik hodin po jeho vypuštění, přinesla jailbreakové komunitě velikou radost, po několika dnech odpadla. Jeden z vývojářů Dev Teamu, který na nástrojích pro odemčení telefonu pracuje, na svém Twitteru prohlásil, že v iOS 5 byla odstraněna díra známá jako ndrv_setspec() integeroverflow, jež umožňovala untethered jailbreak, tedy ten, který vydrží i po restartu zařízení a není pak pokaždé nutná aktivace.

Ačkoliv tethered verze je již k dispozici, uživatelé, kteří se bez jailbreaku neobejdou, budou poměrně bezradní. Přesto, že s novou verzí systému přibylo mnoho funkcí, kvůli kterým mnozí jailbreak vyhledávali, stále nebudou mít u svého iZařízení takovou svobodu, jakou umožňovaly různé aplikace a úpravy z Cydie. Nezbývá tak doufat, že hackeři najdou další způsob, jak untethered jailbreak umožnit.

iTunes Cloud v Anglii v roce 2012 (10. 6.)

Organizace Performing Right Sociaty (dále PRS) zastupující ve Velké Británii hudebníky, skladatele a hudební vydavatele se vyjádřila, že dohody o hudebních licencích neumožní spuštění iTunes Cloud a návazné služby iTunes Match dříve než v roce 2012. Mluvčí PRS citovaný v The Telegraph řekl, že současné vyjednávení se společností Apple bylo ve velmi raném stádiu a obě strany jsou tak ještě daleko od podepsání jakékoliv dohody.

Ředitel jednoho významného anglického hudební labelu sdělil, že nikdo neočekává tyto služby v provozu do roku 2012.

Vice president Forrester Research pro The Telegraph doslova uvedl: „Všechny významné UK labely si dávají na čas a před podepsáním dohody nejprve čekají na vývoj prodejů v USA“.

Čekání na iTunes Cloud tak bude podobné i v ostatních zemích. Pro příklad, od října 2003, kdy byl spuštěn iTunes Music Store v USA, trvalo dalších 8 měsíců než se tento hudební obchod rozšířil i do dalších zemí jako Francie, Anglie a Německo. Další evropské země se připojili dokonce až v říjnu 2004. Pro českého zákazníka to, opět znamená, že nám služba iTunes v Cloudu bude také odepřena. Stále zde ještě neexistuje ani základní iTunes Music Store a což teprve tato jeho nadstavba.

Zdroj: MacRumors.com

OS X Lion může běžet jen v módu prohlížeče (10. 6.)

Většinu novinek v novém operačním systému OS X Lion jsme již znali a na pondělní keynote na WWDC jsme si je zopakovali. Apple ovšem vzápětí poskytl vývojářům Lion Developer Preview 4, v němž se objevila další nová funkce – Restart to Safari. Počítač nyní bude moci být spuštěn v režimu prohlížeče, což znamená, že se při restartu spustí jen webový prohlížeč a nic jiného. To vyřeší například problém pro neautorizované uživatele, aby mohli jednoduše přistupovat na jiných počítačích na web, aniž by měli přístup k soukromým složkám.

Možnost „Restartovat do Safari“ přibude na přihlašovacím okně, kde se uživatelé běžně přihlašují ke svým účtům. Tento mód prohlížeče může připomínat konkurenční Chrome OS od Googlu, který nabízí operační systém založený v cloudu.

Zdroj: MacRumors.com

Nedostatek Maců Pro a Mini naznačuje brzký update (11. 6.)

Zásoby počítačů Mac Pro a Mac mini se v App Storech začínají pomalu tenčit. To většinou nenaznačuje nic jiného, než brzkou aktualizaci produktů. V únoru jsme se dočkali již nových MacBooků Pro a v květnu pak iMaců. Podle předchozích odhadů je na update nejvýkonnějších a nejmenších Maců adekvátní chvíle. Toho bychom se měli dočkat údajně do měsíce. Společně s Macy Pro a Macy mini se také očekávají nové MacBooky Air a bílý MacBook, který na svou novou verzi čeká rekordně dlouhou dobu.

Je tak možné, že tyto produkty Apple představí společně s novým operačním systémem OS X Lion. Můžeme od nich očekávat procesor z řady Sandy Bridge od Intelu a také rozhraní Thunderbolt. Další specifikace jsou pouze spekulativní a kompletní parametry se tak dozvíme až v den D.

Zdroj: TUAW.com


Jablečný týden připravili Ondřej Holzman, Michal Žďánský a Jan Otčenášek

.