Zavřít reklamu

Apple prvně přinesl podporu 5G pro své iPhony 12, nyní tuto síť samozřejmě podporují i iPhony 13. Mnoho důvodů k radosti ale nemáme. Pokrytí České republiky signálem se sice plní, ale skutečně pomalu. K čemu je nám pak technika, když nemáme potřebné služby? Na druhou stranu, situace je rozhodně lepší, než tomu bylo např. u 3G. 

Sítě 5G jistě mají svou budoucnost, že by však už nyní byly pro normálního uživatele mobilních telefonů životně důležitými, se říci nedá. Když přišel iPhone 3G, byla situace jiná. Oproti připojení EDGE totiž byly sítě 3. generace o poznání rychlejší. Tuto síť nicméně nyní operátoři postupně vypínají, aby vyklidila prostor pro nové frekvence.

Minulost a budoucnost 

Kdo kdysi přičichl ke 3G, bylo pro něho skutečně bolestné vracet so do míst, kde chytal jen EDGE (o GPRS ani nemluvě). Oproti tomu, když přišlo 4G/LTE, rozdíl oproti 3G už nebyl tak znatelný, protože 3. generace jednoduše běžela poměrně dostatečně obstojně. Podobné je to i nyní s 5G. Rozdíl zde samozřejmě je, ale běžný uživatel, který chce takové připojení použít jen k procházení internetu, rozdíl příliš nepozná. To se projeví až při hraní MMORPG her a těch podobného žánru, které jsou na připojení závislé.

5g

To pravé využití 5G totiž nemusí být ani tak v rychlosti našeho surfování po internetu. Jedná se totiž o využití sítě v korporátní sféře v případě zvýšení efektivity práce v podnikových aplikacích, ale také při využívání rozšířené a virtuální reality. Právě poslední zmíněné nám zde pak pěkně zapadá do jedné velké skládanky čili metaverza společnosti Meta (dříve Facebook) a samozřejmě i řešení AR a VR zařízení v podání Applu, o kterých se stále čile spekuluje. Tato realita koneckonců nemusí pak nadchnout jen firemní, ale samozřejmě také koncové zákazníky, tedy nás, běžné smrtelníky. Nicméně i v tomto by se v budoucnu naši operátoři rádi angažovali. Zatím k tomu mají, jak vidno, daleko.

Jak to aktuálně vypadá 

Oproti jaru letošního roku se pokrytí decentně zlepšilo. Je však vidět, kdo z operátorů na něho má, a kdo naopak ne. Vůbec přitom nezáleží na jeho velikosti. Když se totiž podíváte na mapu pokrytí Vodafonu, uvidíte již mnoho červených, tedy pokrytých, míst. A nemusí se zákonitě jednat jen o ta největší města. Snaha tohoto operátora je tedy v tomto ohledu poměrně sympatická, a pokud patříte mezi jeho zákazníky, můžete být rádi.

Oproti němu se ale zbývající dva rozhodně nemají čím chlubit, protože jejich pokrytí je spíše útržkovité. Ostatně se podívejte na mapu T-Mobilu a O2 sami. Díky vyhledávání podle místa snadno zjistíte, jak je to s pokrytím zrovna ve vaší lokalitě. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Vodafone u 5G aktuálně více než 50 % populace, to je fakt slušný a dokonale jim to šlape. Min. týden třeba přibyla i část Chrudimi a tu v mapě zatím ani nemají.
  Jinak rozdíl tam znát je, hodně třeba při cestování vlakem, to je úplně jiný level. I 4G oproti 3G byl znát.

  Na iPhonu 13 mám 5G jak v práci, tak doma a rozdíl oproti LTE nepozoruji a nejaky prinos nevnimam. Data mam neomezena.

  To je přesně to, co jsem psal v komentáři před chvílí. Oni tu rychlost prostě omezujou pro neomezené tarify. :D

  A mohu se zeptat, jaký máte neomezený tarif? Mají totiž 2 druhy. Jeden levnější, kde to omezují na 10MBit a pak total neomezený, kde by nemělo být žádné omezení krom roamingu. Děkuji

  Plácáš dohromady jablka a hrušky – neomezené tarify jsou s neomezenou FUP a nabízejí se ve vícero verzích, kde se liší podle rychlosti. To že si neplatíš variantu s neomezenou rychlostí je tvoje věc, ale nelze tím argumentovat, že ta technologie je pomalá. Navíc i s omezenou rychlostí využíváš zbytek výhod 5G, například latenci.

  Stejně je to vlastně uplně jedno, páč s neomezeným internetem od Vodafonu, je rychlost žalostně zkrouhnutá, že to jede pomaleji než LTE. :D

  v metru je 5G, na Jarově taky, v Králově Dvorci taky. ale třeba v okolí metra Pražského povstání v těch budovách nad ním je jen LTE. Divné, tolik lidí !

celý text

Čtěte více.