Zavřít reklamu

Apple prvně přinesl podporu 5G pro své iPhony 12, nyní tuto síť samozřejmě podporují i iPhony 13. Mnoho důvodů k radosti ale nemáme. Pokrytí České republiky signálem se sice plní, ale skutečně pomalu. K čemu je nám pak technika, když nemáme potřebné služby? Na druhou stranu, situace je rozhodně lepší, než tomu bylo např. u 3G. 

Sítě 5G jistě mají svou budoucnost, že by však už nyní byly pro normálního uživatele mobilních telefonů životně důležitými, se říci nedá. Když přišel iPhone 3G, byla situace jiná. Oproti připojení EDGE totiž byly sítě 3. generace o poznání rychlejší. Tuto síť nicméně nyní operátoři postupně vypínají, aby vyklidila prostor pro nové frekvence.

Minulost a budoucnost 

Kdo kdysi přičichl ke 3G, bylo pro něho skutečně bolestné vracet so do míst, kde chytal jen EDGE (o GPRS ani nemluvě). Oproti tomu, když přišlo 4G/LTE, rozdíl oproti 3G už nebyl tak znatelný, protože 3. generace jednoduše běžela poměrně dostatečně obstojně. Podobné je to i nyní s 5G. Rozdíl zde samozřejmě je, ale běžný uživatel, který chce takové připojení použít jen k procházení internetu, rozdíl příliš nepozná. To se projeví až při hraní MMORPG her a těch podobného žánru, které jsou na připojení závislé.

5g

To pravé využití 5G totiž nemusí být ani tak v rychlosti našeho surfování po internetu. Jedná se totiž o využití sítě v korporátní sféře v případě zvýšení efektivity práce v podnikových aplikacích, ale také při využívání rozšířené a virtuální reality. Právě poslední zmíněné nám zde pak pěkně zapadá do jedné velké skládanky čili metaverza společnosti Meta (dříve Facebook) a samozřejmě i řešení AR a VR zařízení v podání Applu, o kterých se stále čile spekuluje. Tato realita koneckonců nemusí pak nadchnout jen firemní, ale samozřejmě také koncové zákazníky, tedy nás, běžné smrtelníky. Nicméně i v tomto by se v budoucnu naši operátoři rádi angažovali. Zatím k tomu mají, jak vidno, daleko.

Jak to aktuálně vypadá 

Oproti jaru letošního roku se pokrytí decentně zlepšilo. Je však vidět, kdo z operátorů na něho má, a kdo naopak ne. Vůbec přitom nezáleží na jeho velikosti. Když se totiž podíváte na mapu pokrytí Vodafonu, uvidíte již mnoho červených, tedy pokrytých, míst. A nemusí se zákonitě jednat jen o ta největší města. Snaha tohoto operátora je tedy v tomto ohledu poměrně sympatická, a pokud patříte mezi jeho zákazníky, můžete být rádi.

Oproti němu se ale zbývající dva rozhodně nemají čím chlubit, protože jejich pokrytí je spíše útržkovité. Ostatně se podívejte na mapu T-Mobilu a O2 sami. Díky vyhledávání podle místa snadno zjistíte, jak je to s pokrytím zrovna ve vaší lokalitě. 

.