Zavřít reklamu

V dnešní době jsou na tom Macy poměrně slušně. Máme totiž k dispozici rozsáhlou nabídku jak přenosných, tak i stolních modelů, které disponují líbivým designem a plně dostačujícím výkonem, díky čemuž je lze využít jak pro obyčejnou práci či brouzdání internetem, tak i pro náročné operace, mezi které se řadí střih videa, práce s 3D, vývoj a další. Vždy tomu tak ale nebylo, ba naopak. Ještě relativně nedávno byl Apple se svými počítači Mac doslova na dně a okusil si nemalou, i když zaslouženou kritiku.

V roce 2016 totiž Apple odstartoval zajímavé změny, které se nejprve projevily ve světě jablečných laptopů. Přišel úplně nový, podstatně tenčí design, zmizely známé konektory, které Apple nahradil USB-C/Thunderbolt 3, objevila se velice zvláštní motýlková (butterfly) klávesnice a podobně. Nejlépe na tom nebyl ani takový Mac Pro. Zatímco dnes se tento model dokáže postarat o prvotřídní práci a díky své modulárnosti jej lze vylepšit, předtím tomu tak vůbec nebylo. Není se proto čemu divit, když si z něj někdo udělal květináč.

Apple ujišťoval i novináře

Kritika Applu tehdy nebyla nejmenší, kvůli čemuž gigant přesně před pěti lety, respektive v roce 2017, uspořádal interní meeting, na který pozval řadu reportérů. A právě v tomto bodě se omluvil uživatelům profi Maců a snažil se všechny ujistit, že je zpátky na dobré cestě. O velikostech těchto problémů také napovídá jeden krok. Apple jako takový se vždy snaží držet veškeré informace o dosud nepředstavených produktech pod pokličkou. Nejrůznější prototypy se proto snaží maximálně chránit a koná řadu opatření, jejíchž cílem je zajistit maximální utajenost. Jenže v tomto bodě udělal výjimku a reportérům sdělil, že momentálně pracuje na kompletně přepracovaném modulárním Macu Pro, čímž myslel model z roku 2019, na profesionálním iMacu a novém profi displeji (Pro Display XDR).

Craig Federighi, který se meetingu účastnil, dokonce přiznal, že sami sebe zahnali do „termálního kouta“. Tímto pochopitelně narážel na problémy tehdejších Maců s chlazením, kvůli čemuž ani nebyly schopné využít svůj plný potenciál. Naštěstí problémy začaly pomalu mizet a jablíčkáři se opět radovali z jablečných počítačů. Prvním krůčkem správným směrem byl rok 2019, kdy jsme se dočkali představení Macu Pro a Pro Display XDR. Tyto produkty ale samy o sobě nestačí, jelikož cílí výhradně na profesionály, což se mimochodem odráží i na jejich ceně. V tomto roce jsme se ještě dočkali 16″ MacBooku Pro, který řešil všechny otravné problémy. Apple u něj konečně upustil od vysoce poruchové motýlkové klávesnice, přepracoval chlazení a po letech na trh přinesl laptop, který byl skutečně hoden označení Pro.

MacBook Pro FB
16" MacBook Pro (2019)

Apple Silicon a nová éra Maců

Zlomový byl pak rok 2020 a jak jistě všichni víte, tehdy se o slovo přihlásil Apple Silicon. Apple v červnu 2020, při příležitosti vývojářské konference WWDC 2020, oznámil přechod od procesorů Intel na vlastní řešení. Koncem roku jsme se ještě dočkali trojice Maců s prvním čipem M1, díky čemuž dokázal mnoha lidem vyrazit dech. Tímto prakticky nastartoval novou éru jablečných počítačů. S čipem Apple Silicon je dnes k dostání MacBook Air, Mac mini, 13″ MacBook Pro, 24″ iMac, 14″/16″ MacBook Pro a zbrusu nový Mac Studio, který disponuje nejvýkonnějším Apple Silicon čipem M1 Ultra.

Zároveň se Apple poučil i z předchozích nedostatků. Například 14″ a 16″ MacBook Pro disponují již o něco tlustším tělem, díky čemuž by neměly mít sebemenší problémy s chlazením (čipy Apple Silicon jsou samy o sobě energeticky úspornější), a hlavně se návratu dočkaly i některé konektory. Apple konkrétně zavedl MagSafe 3, čtečku SD karet a HDMI port. Prozatím to tedy tak vypadá, že cupertinský gigant se od pomyslného dna dokázal parádně odrazit. Pokud to tak půjde dál, můžeme počítat s tím, že se v následujících letech dočkáme takřka perfektních zařízení.

.