Zavřít reklamu

Další navýšení programu na odkup akcií minulý týden oznámil Apple, do konce roku 2015 chce mezi akcionáře rozdělit místo původních 60 až 90 miliard dolarů. Podle Financial Times se pak Apple plánuje kvůli tomuto kroku stejně jako loni masivně zadlužit. Kalifornská společnost prý připravuje vydat dluhopisy hodnotou pohybující se opět kolem hranice 17 miliard dolarů.

apple-money

Apple prý bude s novou obří emisí dluhopisů cílit na americké i zahraniční trhy, zejména eurozónu, která nabízí nižší úrokové sazby. Získané peníze mu mají pomoci vyplatit dividendu, jejíž hodnotu Apple minulý týden navýšil o 8 procent na 3,29 dolaru za akcii. Že se Apple zadluží podobně jako před rokem, naznačil již při vyhlašování finančních výsledků Luca Maestri, budoucí finanční ředitel Applu.

Bude se tak s největší pravděpodobností jednat o druhou největší emisi dluhopisů v korporátní historii, pokud alespoň vyrovná tu z loňska. Ta sice byla se 17 miliardami největší, nicméně Apple později předběhl americký operátor Verizon, který v roce 2013 na dluhopisech získal 49 miliard dolarů, které mu pomohly v akvizici 45% podílu ve Verizon Wireless, jenž dosud nevlastnil.

Výrazné zadlužení Applu nedává na první pohled smysl, když si uvědomíme, že má jablečná společnost v hotovosti zhruba 150 miliard dolarů, jenže problém je v tom, že téměř 90 procent této částky má uložené v zahraničí. Kdyby se snažila převést peníze zpět do vlasti, musela by platit vysokou americkou daň ve výši 35 procent. Proto je pro Apple v tuto chvíli výhodnější emitovat dluhopisy a díky nízkým úrokovým sazbám ušetřit, než kdyby převáděl své peníze ze zahraničí.

Aktuálně má Apple ve Spojených státech k dispozici zhruba 20 miliard dolarů, kterými by mohl výplatu dividend pokrýt, ale Luca Maestri prozradil, že tento kapitál si raději Apple ponechá v záloze pro případné akvizice a další investice ve své domovině a kvůli investorům se zadluží.

Zdroj: Financial Times, Apple Insider, Cult Of Mac

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.