Zavřít reklamu
iWant

Apple spustí platformu pro policii a další složky, kde si mohou zažádat o soukromé údaje uživatelů

iWant

Apple tento týden vydala oficiální tiskovou zprávu, ve které informuje o plánech na vytvoření speciální webové platformy, jež bude sloužit policii a ostatním bezpečnostním složkám z celého světa k pokládání oficiálních a zákony podpořených požadavků na vydání dat o uživatelích Apple produktů. Společnost se tak snaží vyjít vstříc bezpečnostním složkám bez toho, aniž by se uchylovala k vytváření „backdooru“ či jiných podobných metod používaných pro získání citlivých dat.

Ochrana soukromí uživatelů je v posledních letech dominantním tématem nejen v zámoří. Za poslední roky se vynořilo mnoho kauz, během kterých se Apple ukázal jako společnost, která hájí soukromí svých zákazníků a tímto postojem si získává čím dál tím větší podporu. Vzhledem k množícím se požadavkům od různých bezpečnostních složek z celého světa (o kterých mimo jiné Apple dvakrát ročně vydává speciální report), jež žádají o poskytnutí nějaké formy osobních informací o uživatelích Apple produktů, se společnost rozhodla vytvořit speciální webovou platformu určenou speciálně pro tyto potřeby.

Nástroj je určený všem bezpečnostním složkám, které v budoucnu budou chtít požádat Apple o vydání jinak nedostupných informací. Díky němu by mělo být relativně snadné požadavky podávat, stejně jako by měl mít Apple lepší kontrolu nad tím, zdali jsou takovéto požadavky v pořádku z hlediska práva a místních zákonů, a společnost jim tak může vyhovět. V praxi by mělo jít o zefektivnění celého procesu, jenž by rozhodně neměl vést k jakémukoliv uvolňování současné politiky Applu vzhledem k uživatelským informacím.

Podle oficiálního prohlášení budou platformu spravovat experti na danou problematiku, kteří budou mít na starosti také dostatečné zaškolení svých protějšků z řad bezpečnostních sborů. Toto zaškolení by mělo mít za následek, že budou tyto sbory žádat o informace správně, na základě platných zákonů a požadavky tak budou legitimní. Pokud bude nějaký subjekt žádat o informace na bázi nelegitimních důvodů, Apple je samozřejmě nevydá. Pokud však bude vše v pořádku, společnost může sáhnout hluboko do svých „archivů“ a zprostředkovat následující informace.

Dle tiskové zprávy je Apple schopný poskytnout identifikační prvky zařízení či kompletní obsah iCloudu (maily, fotografie, dokumenty, kontakty, kalendář, záložky, historie Safari a prohlížení v Mapách, zálohy iMessage a iOS obecně a další). V tomto případě se objem poskytnutých informací liší dle platných legislativ daných států.  Pokud bude nutné (a požadavek legitimní), Apple může poskytnout i informace o uživateli jako takovém, tedy jméno, kontaktní adresu, e-mail, telefonní číslo, používané IP adresy, logy pro Find My Phone či historii záznamů z uživatelské podpory.

Společnost Apple ve zprávě několikrát zdůrazňuje, že nejde o prolomení dosud používaných postupů a změnu firemní politiky. Nový nástroj má jen unifikovat způsob, jak budou o informace žádat bezpečnostní složky z celého světa, aby byl celý proces rychlejší a přehlednější. Detailnější informace najdete přímo na webu společnosti Apple.