Zavřít reklamu

Americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování se dlouho nedařilo prolomit zabezpečení iPhonu teroristy ze sanbernardinských útoků, až se nakonec ministerstvo spravedlnosti snažilo donutit Apple ke spolupráci soudní cestou. Nakonec se ale FBI ozvali hackeři, kteří s celou situací pomohli.

Ředitel FBI James Comey nyní na bezpečnostní konferenci v Londýně prozradil, že jeho úřad zaplatil hackerům více než 1,3 milionu dolarů (přes 31 milionů korun). Comey nemluvil o konkrétních číslech, ale novinářům sdělil, že FBI zaplatila za to, aby se dostala do zaheslovaného iPhonu 5C, více, než kolik si on sám vydělá ve zbytku svého mandátu.

„Hodně,“ odpovídal Comey novinářům na dotazy o ceně. „Více, než si já vydělám ve zbytku této práce, což je sedm let a čtyři měsíce. Podle mě to ale za to stálo,“ dodal Comey, který by si měl podle oficiálních dat přijít na 183 300 dolarů ročně.

Ministerstvo spravedlnosti v březnu uvedlo, že se mu podařilo s pomocí nejmenované třetí strany do iPhonu 5C, který byl zabaven u teroristy, jenž loni se svým komplicem v Kalifornii postřílel 14 lidí, dostat, čímž skončil i ostře sledovaný soudní spor mezi americkou vládou a Applem.

FBI pak nicméně potvrdilo, že způsob, za který zaplatilo hackerům nejvíce ve své historii, funguje jen na iPhonech 5C s iOS 9, nikoliv na novějších telefonech s Touch ID.

Zdroj: Reuters
.