Zavřít reklamu

Moderní smartphony jsou nabité skutečně impozantními technologiemi. Mají skvělé displeje, konstrukci i fotoaparáty, je zde dokonce už i možnost komunikace skrze satelity. Jenže toto všechno je vám k ničemu, když vám dojde v zařízení energie. Xiaomi to chce změnit. Je ale pravda, že ne vše je jen o baterii samotné. 

Ve španělské Barceloně probíhal tento týden veletrh MWC, který byl zaměřený na spotřební elektroniku. Velké společnosti zde ukázaly mnoho svých novinek a technologií, které mají potenciál „změnit“ svět. Xiaomi, tedy světová trojka v prodejích chytrých telefonů zde představila svou podobu baterie, která má potenciál skutečně razantním způsobem prodloužit výdrž zařízení.

Jeho Solid State baterie mají extrémní hustotu s více jak 1 000 Wh/L, mají o pětinu vyšší odolnost proti vybíjení při nízkých teplotách a vysokou odolnost vůči poškození. Tím jsou samozřejmě bezpečnější. V útrobách baterie je tedy pevný elektrolit s tak vysokou energetickou hustotou, že i do fyzicky malé baterie společnost vměstná větší množství energie. 

Smartphone Xiaomi 13 je osazen 4 500mAh baterií. Při použití výše uvedené technologie se ale kapacita baterie bez změny fyzických rozměrů zvýší na 6 000 mAh. Je to poměrně velký skok, který dokáže zařízení prodloužit životnost o potřebné hodiny. Třeba takový Samsung již ve svých telefonech Galaxy A33 5G a A53 5G používá 5 000mAh baterie, které mají potenciál udržet zařízení při životě i dva dny. Kdyby použil technologii Xiaomi, mohly by tyto telefony získat ještě jeden den k dobru.

Apple na to jde po svém 

Apple standardně neosazuje své iPhony kdoví jak obrovskými bateriemi. S ohledem na konkurenci jsou ty i poměrně malé, tedy co se jejich kapacity týče. Třeba iPhony 14 Plus a 14 Pro Max nabídnou kapacitu „jen“ 4 323 mAh. I tak ale patří mezi smartphony s nejdelší výdrží. Jak je to možné? Apple na to totiž jde optimalizací čipu, který se snaží být maximálně výkonný, ale zároveň klade minimální nároky na energii.

Jeho výhoda je v tom, že si čip designuje sám a že ho ladí s ohledem na ostatní hardware a systém. Tento luxus si může dovolit prakticky jen Google s jeho Pixely a čipy Tensor. Xiaomi má sice své telefony, ty ale nejčastěji používají čipy Qualcommu a systém Googlu. Odladit dodavatelům čip svému zařízení je tak prakticky nemožné, a proto se snaží dohnat tuto „ztrátu“ právě novými technologiemi baterií. Je to určitě dobrá cesta, protože výrobce, stejně jako téměř všichni ostatní, nemají moc na výběr. Je také pravda, že technologie baterií poslední dobou spíše stagnují a jakékoli novinky jsou tak velice vítané. I nám by se jistě líbilo, kdyby toho iPhony zvládly ještě více. 

.