Zavřít reklamu

V nabídce Applu najdeme řadu parádních a úspěšných produktů. Bezesporu největším tahounem je iPhone, ale solidní popularitě se těší i iPady, Apple Watch, AirPody nebo nově i Macy s Apple Silicon, jejíchž oblíbenost s přechodem na vlastní čipy výrazně vzrostla. Samozřejmě v nabídce nalezneme i řadu doplňků a příslušenství, stejně tak i další produkty od ostatních výrobců, které Apple prostřednictvím svého Online Storu a maloobchodní sítě prodává.

Samozřejmě zmiňované kategorie produktů jsou následně tvořeny jednotlivými modely. Apple totiž v jednom čase prodává hned několik druhů, díky čemuž dokáže zasáhnout větší cílovou skupinu a maximalizovat svůj zisk. Ostatně právě proto máme k dispozici nejen iPhony 13 (Pro), ale také 12, 11, SE, v případě iPadů jde o základní verzi doplněnou o modely Air, Pro a mini a ještě pestřejší je to v případě jablečných počítačů.

Starší produkty dotvářejí nabídku

Jak už jsme zmínili výše, po boku aktuálních generací se v mnoha případech prodávají i ty starší. Z těch hlavních kategorií se to hlavně týká iPhonů, AirPodů a Apple Watch. Ve skutečnosti je jich však o něco víc. Když se na celé tohle téma podíváme z širšího záběru, narazíme na řadu zajímavostí, které nám naznačují, jak vlastně cupertinský gigant přistupuje ke starším kouskům. V nabídce se jich totiž nachází podstatně více, než bychom mohli vůbec očekávat. Skvělým příkladem může být například Apple TV HD, která vyjde na 4 190 Kč ve verzi s 32GB úložištěm. Nadále je ale k dispozici Apple TV 4K, jež vyjde jen na 8 stovek víc a je podstatně lepší z hlediska budoucnosti, jelikož podporuje 4K rozlišení. Ostatně právě proto dnes nedává smysl kupovat starší HD verzi.

Apple TV 4K 2021 fb
Apple TV 4K (2021)

Mnoho jablíčkáře však dokáže překvapit přítomnost iPodu touch v nabídce kalifornské společnosti. Tento produkt se skutečně dodnes prodává, kdy jeho cena konkrétně startuje na 5 990 Kč. Jenže má tento kousek v roce 2022 vlastně smysl? Ačkoliv vypadá jako iPhone, tak ve skutečnosti s ním nedokážete volat či psát textové zprávy. Rozhodně už také nepotěší jeho 4″ displej a obecně velice zastaralý hardware, který už nedává tolik smysl. iPod touch byl v minulosti kompletně přetlačen iPhonem. Na druhou stranu může jít o dobré zařízení pro děti, avšak mnoho lidí argumentuje tím, že v takovém případě je už lepší si připlatit za iPhone SE, nebo rovnou zvolit některý iPad. Ačkoliv prodej tohoto legendárního iPodu stále pokračuje, na oficiálním webu Applu už jej tak lehce nenajdete – mezi ostatními produkty tu totiž není. Je nutné jej vyhledat na přímo, nebo se k němu proklikat přes Hudbu.

Bohužel ani není jasné, jak se tohle zařízení vlastně prodává. Apple totiž přímé statistiky nezveřejňuje. Stejně tak dnes iPodu touch nikdo moc nevěnuje pozornost, tudíž není moc snadné dohledat jakékoliv analýzy, které by o jeho popularitě v dnešní době pojednávaly. Navzdory všem těmto nepříjemnostem jej ale i nadále Apple prodává a zatím se neobjevují žádné zmínky o tom, že by měl v plánu současný přístup měnit.

Starší produkty přetlačují nové

Stejně tak se ale může stát, že starší produkty paradoxně přetlačují ty novější. To je konkrétně případ jablečných sluchátek. Jablíčkáři mají momentálně na výběr mezi AirPods Pro, AirPods 3, AirPods 2 a AirPods Max. Zatímco model AirPods 3 sklidil při svém představení ovace a následně se dočkal nemalé pozornosti, tak ve skutečnosti v prodejích spíše tápe, kvůli čemuž Apple dokonce musel snížit jejich výrobu. Zcela jej totiž převálcovaly sluchátka AirPods 2. Cupertinský gigant se totiž rozhodl je nechat v nabídce a dokonce snížil jejich cenu na 3 790 Kč. Proč by si pak měl jablíčkář připlácet za novější generaci, když žádné zásadní změny nepřináší? Kvůli tomu se také hovoří o tom, že aby Apple nedoplatil na stejnou chybu podruhé, tak při příchodu AirPods Pro 2 stáhne z prodeje současnou verzi.

.