Zavřít reklamu

Je téměř jistotou, že se v pondělí 6. června 2022 dočkáme představení nového operačního systému pro telefony iPhone s označením iOS 16. Stane se tak během úvodní Keynote k WWDC22. Protože nás od oznámení dělí už necelé dva měsíce, začínají na povrch vyplouvat také četné informace o tom, na co se můžeme těšit. 

Co rok to nový iPhone ale také jeho operační systém. Na toto pravidlo se můžeme spolehnout už od představení prvního iPhonu v roce 2007. Loni přinesla aktualizace na iOS 15 vylepšená oznámení, funkci SharePlay ve FaceTimu, režim Soustředění, velké přepracování Safari atd. U iOS 16 to zatím nevypadá, že bychom se měli dočkat nějakých velkých funkcí, je ale jisté, že se bude také značně vylepšovat.

Kdy a pro koho 

Kdy bude iOS 16 představený tedy víme. Následovat bude vydání beta verze systému pro vývojáře, a poté i pro širokou veřejnost. Ostrá verze by měla být celosvětově dostupná s podzimem letošního roku, tedy po představení iPhonů 14. To by se mělo odehrát tradičně v září, pokud tedy nenastane nějaká mimořádnost jako tomu bylo u iPhonů 12, které byly z důvodu pandemie koronaviru představy až v říjnu. Aktualizace bude samozřejmě zdarma.

Protože je iOS 15 dostupné i pro iPhony 6S a 6S Plus, které Apple vydal v roce 2015, záleží, jak moc bude nové iOS 16 náročné. Pokud se Applu jeho optimalizace povede, je možné, že si udrží stejnou podporu, jako iOS 15. Pravděpodobnější scénář je ale ten, že Apple podporu pro iPhony 6S a 6S Plus už ukončí. Podpora zařízení by tedy měla být od modelů iPhonů 7 a 7 Plus výš, kdy ze seznamu vypadne i iPhone SE 1. generace.

Očekávané funkce iOS 16 

Přepracované ikony 

V rámci přibližování (ale ne slučování) operačních systémů macOS a iOS bychom se měli dočkat přepracování ikon nativních aplikací Applu tak, aby spolu lépe korespondovaly. Pokud tedy iOS převezme vzhled ze systémů počítačů Applu, budou ikony zase více stínované a o něco plastičtější. Společnost se tak možná začne více zbavovat „flat“ designu známého už od iOS 7.  

Interaktivní widgety 

Apple u widgetů pořád tápe. Nejdříve je odsuzoval, pak je v jisté a skoro nepoužitelné podobě do iOS přece jen přidal, aby jim s posledními aktualizacemi stále rozšiřoval funkcionalitu. Jejich hlavní problém ale je, že na rozdíl od těch na Androidu nejsou interaktivní. Znamená to, že jen zobrazují informace, nic víc. Nově by se v nich však dalo přímo pracovat.

Rozšíření Ovládacího centra 

Opět po vzoru situace u Androidu a jeho Panelu rychlých nabídek se očekává, že Apple uživateli umožní více si přeskládat Ovládací centrum. Jeho vzhled by se měl také více přiblížit tomu z macOS, takže zde budou přítomny různé posuvníky. Teoreticky by různé funkce, jako třeba svítilna, mohla dostat právě i svůj interaktivní widget. 

Vylepšené možnosti AR/VR 

ARKit se vylepšuje každým rokem a je velice pravděpodobné, že na něho dojde i během WWDC22. V jaké míře a co za novinky přinese není ale zcela jasné. Hodně se spekuluje nad ovládáním gesty, což by využily především brýle a headsety pro AR a VR, jenže ty Apple ještě nepředstavil. Jaké využití by měly ve spojitosti se zařízeními s LiDAR skenerem totiž není úplně jasné. 

Multitasking 

Multitasking na iOS je velice omezený a prakticky neumožňuje nic víc, než mít spuštěno více aplikací a mezi nimi se přepínat. Zde by měl Apple skutečně hodně zabrat nejen poskytnutím uživatelům iPhonů funkce z iPadů, tedy rozdělení obrazovky, ne které můžete mít více aplikací.

Zdraví 

Uživatelé si také hodně stěžují na nepřehlednou aplikaci Zdraví, která by měla doznat i vylepšení monitoringu zdravotních funkcí ve spojení s Apple Watch. Ostatně i chytrým hodinkám Applu bude na WWDC22 představen nový systém. 

.