Zavřít reklamu

Dnes vydaný iOS 7.0.3 vypadá na první pohled jako tradiční „záplatovací“ aktualizace, která opravuje to, co bylo dosud špatně nebo nefungovalo, jak má. Jenže iOS 7.0.3 znamená víc než jen malý update. Apple v něm totiž udělal poměrně velký kompromis, když ustoupil od velkolepých animací napříč celým systémem. A to nedělá často…

Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Kolikrát Apple ve svém operačním systému, a teď až už mluvíme o tom mobilním nebo počítačovém, provedl změny, které nekorespondovaly s přáním uživatelům. Takový ale Apple vždycky byl, za svými kroky si stál a jen v ojedinělých případech bral svá rozhodnutí zpět. Tlaku uživatelů například podlehl v případě iPadového tlačítka pro tlumení zvuku/zámku rotace displeje, u kterého Steve Jobs původně tvrdil, že rozhodně neustoupí.

Nyní udělal Apple trochu lišácky úkrok stranou, když nově v iOS 7.0.3 umožňuje uživatelům vypnout animace při zapínání či zavírání aplikací a odemykání telefonu. Může se zdát, že jde o maličkost, jenže v iOS 7 byly tyto animace velice zdlouhavé a navíc poměrně náročné na výkon telefonu. Na nejnovějších strojích, jako je iPhone 5 či iPad čtvrté generace, vše fungovalo v pořádku, jenže starším strojům při kousání těchto animací skřípaly zuby.

Je sice příjemné, že iOS 7 podporuje i starší zařízení jako iPhone 4 a iPad 2, za což je Apple obvykle chválen, jenže nejednou si v posledních týdnech uživatelé těchto modelů říkali, jestli by nebylo lepší, kdyby je již Apple odstřihl a oni se nemuseli trápit. iOS 7 se totiž na iPhonu 4 ani iPadu 2 nechovalo zdaleka tak ideálně jako vyladěný iOS 6. A výraznou roli v tom sehrávaly právě animace, ač pochopitelně nebyly pro chod systému nezbytné.

Je pravdou, že podobná situace se děla i s iOS 6. Ta nejstarší podporovaná zařízení zkrátka nestíhala, ale je tedy nasnadě otázka, proč se z toho Apple nepoučil. Buď měl nový systém pro starší zařízení lépe optimalizovat – například místo omezování fotoaparátu (případný nedostatečný výkon berme stranou, jde o příklad) odstranit rovnou již zmiňované animace –, anebo starší zařízení odstřihnout.

Na papíře může vypadat podpora tři roky starých zařízení hezky, ale jakou to má cenu, když pak nejvíce trpí uživatelé. Přitom alespoň částečně řešení, jak se nyní ukázalo, nebylo vůbec složité.

Po zablokování animací při přechodech, které zároveň odstraní i parallax efekt u pozadí, totiž uživatelé starších zařízení – a to nejen iPhonů 4 a iPadů 2 – hlásí, že se systém zrychlil. Je jasné, že se nejedná o nějaké zásadní zásahy do systému, iPhone 4 si nadále s iOS 7 neporadí nijak zvlášť hravě, ale jakákoliv změna, která je ku prospěchu všech uživatelů, je dobrá.

Jsem navíc přesvědčen, že animace si vypnou i mnozí uživatelé nejnovějších zařízení, na kterých běží iOS 7 plynule i s nimi. Není totiž důvod používat něco, co jen zdržuje a má pramalý efekt. Apple se tu tak podle mého názoru lišácky snaží zakrýt svou částečnou chybu, kterou nemusel v iOS 7 udělat. A lišácky i z toho důvodu, že možnost vypnout animace velice umě ukryl do Nastavení > Obecné > Zpřístupnění > Omezit pohyb.

iOS 7 ještě zdaleka není zbaven všech much, ale pokud bude mít Apple takovou sebereflexi jako nyní, mělo by to být už jenom lepší…

Diskuze k článku

  Super,konecne jde vypnout ta stupidita.

  mne ani tak nevadia efekty samotne, ako dlzka ich trvania. stale cakat kym sa konci preskupovanie ikon, alebo kym sa skonci animacia otvarania aplikacie… niekedy staci len zapnut kalkulacku, potom ju vypnut, zapnut dalsiu aplikaciu… a uz ma clovek toho dost. trocha mi ta animacia teraz chyba, ale ide to sviznejsie, co je dobre.
  (mam iPhone 5)

  Souhlasím :-) mě osobně se líbí víc i ta animace prolnutí :-) která mě přijde dostatečně efektní a rychlá :-D lítací ikonky nebyl můj styl a mám také iphone 5 a to to tam taky lítalo slušně :-)

  Je to super možnost, sám jsem to na iPhone 4 zapnul (respektivě tedy vypnul ty efekty), ale s tím že to běhá nějak špatně musím nesouhlasit. iOS 7 běhá na čtyřce velmi dobře sice ne všechny efekty jsou plynulé, ale třeba s 7.0.3 je posouvání na ploše stejně plynulé jako u pětek a oproti iOS 6 na 3Gs je to celkově mnohem lépe optimalizované.
  P.S. Pokud vám to běhá špatně na iPhonu 4 tak udělejte čistou instalaci, hoodně to pomůže

  souhlasim, zapnuti ‚vypnuti efektu‘ :) vyrazne pomohlo.. Sam jsem po migraci na iOS7 zkusil cistou instalaci, ale tenhle prepinac pomohl celkem znatelne.. Uz zadne x vterinove cekani, nez se tipnuty snimek z aplikace promeni v realne klikatelne prostredi.. Za tohle klobouk dolu a respekt.. Jinak ta podpora je ad absurdum v podstate 4 roky, jelikoz se toho iPhone 4 tykaji v podstate vsechny aktualizace, ktere jsou do vydani dalsi cele verze iOS k dispozici.. Coz napr. z pohledu bezpecnosti a kompatibility s oblibenymi apps je skoro az k nezaplaceni..

  Kvůli náročnosti nového iOS jsem přemýšlel o 5S. Ale takhle by mohla připadat v úvahu i 4S. Jak se systém chová tam?

  není to tak zlý, ale iOS 6 bylo uplně bez chyb…vždycky sme se hádali s kamarádem androiďákem a já oponoval bezchybností systému…teď se mi občas sekne (malinko, ale přeci), občas přepne, safari občas spadlo…navíc nemám podporu pro winXP ale to je jinej příběh…vyzkouším bez animací a uvidím, ale iP 5 jede o poznání líp

  Protoze je to i iTunes napsane, ze je pro winXP SP2 a vyssi ;-) A taky proto, ze MS stale XP podporuje, podpora konci az za pul roku!

  Na 4S subjektivne po update na 7.0.3 jeste vetsi zrychleni nez na 4. Aplikace temer nepadaji. Obvzlaste u Safari to je nebe a dudy.
  Velka pochvala.

  Nic proti ale animace jdou vypínat i bez update na iOS 7.0.3!!

  V predchozich verzich iOS 7 byla v nastaveni moznost „Omezit pohyb“, coz melo za nasledek pouze vypnuti Parallax efektu.

  No jenže to je stále stejné. Sice jsem to předtím nezkoušel co vše se tím nastavením omezí ale před i po update je popisek u Reduce motion totožný. Takže by mě ani nenapadlo myslet si že to vypne animace.

  Tak pri updatu na iOS 6 jsem nemel nic pomalyho na iPadu 2. Byl jsem spokojen.
  Pri upgradu na iOS 7 jsem byl nespokojen. 1. Hnusna grafika 2. Blo to pomaly.
  Ten ukrok o vypnuti animaci tam uz je ale minimalne od verze 7.0.2, takze zase vedle.
  Tedka uz jsem s chovanim iPadu 2 celkem spokojen (uz od minule verze), hnusna grafika je tam sice porad, ale uz si zvykam. Blby taky je, ze ikony jsou jiny na iPadu a v MAC OSX.

  Na iPhonu 4 se mi nedaří updatovat ze 7.0.2 na 7.0.3.. normálně to stahuje a píše že instaluje, ale po restartu se nic nezměnilo a zůstalo to na 7.0.2.. na iPadu 3 pohodička.. nevíte někdo co s tím?

  Tak jsem taky konečně přešel na 7 OS, ipod i ipad 4. Citelné zrychlení v safari na ipodě, jako prohlížeč se moc povedl. To švihání prsty mi moc chybělo, zvyk z macu..Tak dlouho jsem hudroval k nehezké podobě, až se mi to i líbí..Takže za to kafrání v minulých příspěvcích se omlouvám..:)

celý text

Čtěte více