Zavřít reklamu

App Store se dočkal další zajímavé aplikace od českých vývojářů. Nová meteorologická aplikace Ventusky zobrazuje předpovědi počasí na mapě celého světa a určitě stojí za vyzkoušení. Aplikace zajímavým způsobem kombinuje klasickou předpověď počasí pro konkrétní lokalitu a mapu zabírající vývoj počasí v širším okolí. Přehledně tak lze vidět, z jaké oblasti přijdou srážky nebo odkud vane vítr. Unikátnost aplikace spočívá v množství zobrazovaných dat. Pro celý svět je k dispozici předpověď teploty, srážek, větru, oblačnosti, tlaku vzduchu, sněhové pokrývky a dalších meteorologických veličin v různých hladinách.

Zajímavým způsobem je v aplikaci Ventusky řešeno zobrazování větru. Ten je zobrazen pomocí proudnic, které přehledným způsobem vykreslují neustálý vývoj počasí. Proudění na naší Zemi je neustále v pohybu a právě proudnice úžasným způsobem tento pohyb zachycují. Díky tomu je zřetelná provázanost všech dějů v atmosféře.

Návštěvníci se díky aplikaci VentuSky dostávají přímo k datům z numerických modelů. Data aplikace sbírá ze tří numerických modelů. Vedle poměrně známých dat z amerického modelu GFS, zobrazuje data také z kanadského modelu GEM a německého modelu ICON, který je výjimečný svým vysokým rozlišením pro celý svět. Tento model nabízí také přesnou předpověď počasí pro Českou republiku.

Vývoj aplikace trval téměř rok. Webová stránka Ventusky.com byla kompletně přepsána do nativního kódu. Předpovědní mapy s vizualizacemi větru jsou vytvořeny v programovacím jazyce OpenGL, který se běžně využívá při vývoji herních aplikacích. Díky využití tohoto programovacího jazyka jsou vizualizace v aplikaci rychlé a plynulé. Předpovědní mapa se načítá okamžitě a pohyb po ní je nádherně plynulý. Jedná se zřejmě o první aplikaci s počasím, která vznikla v OpenGL. GUI aplikace je vytvořeno v programovacím jazyce Swift.

 

.