Zavřít reklamu

Apple si na dnešek nepřipravil jen iPhone 5, ale představil také inovovaný iPod nano a zbrusu nový iPod touch. Na závěr si přichystal malé překvapení v podobě nových sluchátek…

iPod nano sedmé generace

Greg Joswiak na úvod začal tím, že Apple vyrobil již šest generací iPodu nano, ale nyní ho chtěl opět změnit. Nový iPod nano proto má velký displej, nové ovládání a je tenčí a lehčí. Nechybí ani Lightning konektor.

Nový iPod nano je s 5,4 milimetry tím nejtenčím jablečným přehrávačem, který kdy byl vyroben, a zároveň má dosud největší multidotykový displej. Pod 2,5palcovou obrazovkou se nachází home tlačítko, stejně jako na iPhonu. Na boku se nachází tlačítka pro snadné ovládání hudby. Na výběr je ze sedmi barev – červené, žluté, modré, zelené, růžové, stříbrné a černé.

iPod nano sedmé generace má integrovaný FM tuner a opět také video, tentokrát širokoúhlé, které naplno využívá nový displej. Zabudované jsou v novém přehrávači také fitness aplikace včetně krokoměru a Bluetooth, který si uživatelé přáli pro párování iPodu se sluchátky, reproduktory nebo autem. Po vzoru iPhonu 5 je nejnovější iPod nano osazen 8pinovým Lightning konektorem a má největší výdrž na baterii ze všech dosavadních generací, tj. 30 hodin přehrávání hudby.

Do prodeje se nový iPod nano dostane v říjnu, skrze Apple Online Store bude 16GB verze k dispozici za 149 dolarů, což je v přepočtu zhruba 2 800 korun.

iPod touch páté generace

iPod touch je celosvětově nejoblíbenějším přehrávačem a zároveň stále populárnějším herním zařízením. Není žádným překvapením, že je nový iPod touch tím nejlehčím ve své historii a je téměř stejně tenký jako iPod nano. V řeči čísel to je 88 gramů, respektive 6,1 mm.

Proměnil se také displej, iPod touch má nyní stejný displej jako iPhone 5, tedy čtyřpalcový Retina displej, a jeho tělo je vyrobeno z vysoce kvalitního anodizovaného hliníku. Oproti svému předchůdci je iPod touch rychlejší, a to díky dvoujádrovému A5 čipu. Baterie i při až dvojnásobně vyšším výpočetním a až sedminásobně vyšším grafickém výkonu nadále vydrží až 40 hodin přehrávání hudby a 8 hodin videa.

Uživatelé se mohou těšit na pětimegapixelovou iSight kameru s automatickým zaostřováním a bleskem. Zbylé parametry jsou podobné jako u iPhonu 5, tedy video v 1080p, hybridní IR filter, pět čoček a ohnisko f/2,4. Fotoaparát je tak mnohem lepší než u předchozí generace. Nechybí mu ani Panorama mód představený u iPhonu 5.

Nový iPod touch se těší také z FaceTime HD kamery s podporou 720p, po vzoru iPhonu 5 dostává i Bluetooth 4.0 a vylepšenou Wi-Fi podporující 802.11a/b/g/n na frekvencích 2,4 GHz a 5 GHz. Poprvé se na iPodu touch objevuje AirPlay zrcadlení a také Siri, hlasový asistent. Na výběr bude nyní z více barevných variant, iPod touch bude dodáván v růžové, žluté, modré bílostříbrné a černé barvě.

Zbrusu novou vymožeností iPodu touch páté generace je poutko. Ve spodní části přehrávače je totiž kulaté tlačítko, které když stisknete, tak vyskočí a vy na něj můžete zavěsit poutko, či chcete-li náramek pro bezpečné uchycení. Ke každému iPodu touch se dodává náramek náležité barvy.

iPod touch páté generace bude možné předobjednat od 14. září s cenovkou 299 dolarů (5 600 korun) u 32GB verze a 399 dolarů (7 600 korun) u 64GB modelu. V prodeji se objeví v říjnu. iPod touch čtvrté generace zůstává v prodeji, 8GB verze za 199 dolarů a 32GB verze za 249 dolarů. Všechny ceny platí pro americký trh, u nás se mohou lišit.

EarPods

Na závěr si Apple přichystal menší překvapení. Stejně jako dnes skončil 30pinový dock konektor, končí pomalu život tradičních jablečných sluchátek. Apple totiž tři roky vyvíjel zcela nová sluchátka nazvaná EarPods. V Cupertinu na nich pracovali tak dlouho, protože se snažili vyvinout co možná nejideálnější tvar, který by pasoval většině uživatelům.

Dobrou zprávou je, že EarPods se budou dodávat s iPodem touch, iPodem nano i iPhonem 5. V americkém Apple Online Store jsou samostatně k dispozici za 29 dolarů (550 korun). Podle Applu by zároveň měly být po audio stránce velice kvalitní a vyrovnat se tak drahým high-endovým konkurenčním sluchátkám. Od původních sluchátek, za které byl Apple často kritizován, to jistě bude krok vpřed. Je otázka, jak velký.


 

Sponzorem přenosu je Apple Premium Resseler Qstore.

.