Zavřít reklamu

Když Apple představil první iPhone, představil s ním i první iPod touch, tedy skutečně multimediální přehrávač z dílny společnosti s patřičně ikonickým jménem. Toto zařízení je však mnohdy prezentováno jako iPhone bez možnosti volání skrze GSM. Apple aktuálně stále nabízí jeho 7. generaci, jestli bude zároveň poslední, se navíc může ukázat již brzy. 

Pokud půjdete do Apple Online Store, budete iPod touch chvíli hledat. Oproti vlastní sekci Macu, iPadu, iPhonu či Apple Watch je totiž schovaný až pod nabídkou Music. V ní je ale primárně prezentována streamovací služba společnosti, kdy následují sluchátka AirPods. iPod, dříve neodmyslitelný produkt společnosti, se krčí až ke konci nabídky. Dává tedy takové zařízení v dnešní době ještě smysl?

Hardwarově značně omezený 

To, že je přítomen design s tlačítkem plochy pod displejem, určitě nevadí. To, že nemá Touch ID možná také ne, protože by to už tak docela drahý produkt ještě prodražilo. Cena je totiž tím, co jeho kvality sráží. Jedná se sice pořád o nejdostupnější herní konzoli ze stáje Applu, jenže aby splňovala nároky dnešní doby, musela by mít také patřičný čip. A10 Fusion byl totiž představen s iPhonem 7. Jede na něm sice pořád aktuální iOS 15, ale nejnovější pecky na něm už hrát chtít nebudete.

Protože zařízení vychází z iPhonu 5/5S/SE, má 4palcový displej, což také zážitku z hraní příliš nepřidá. Jistě, webu a hudbě to možná nevadí, filmy už si na něm v dnešní době chtít pouštět také zrovna nebudete. Všechno by se dalo zařízení odpustit, kdyby nemělo tak vysoko posazenou základní cenu. Ať už sáhnete po jakékoli barevné variantě, kterých je 6, 32GB verze vás vyjde na vysokých 5 990 Kč, 128 GB na 8 990 Kč a 256 GB na nesmyslných 11 990 Kč. 

Cena je to, oč tu běží

Právě v tomto je největší problém iPodu touch. Protože nemá možnost vložení karty SIM, nemá mobilní data. Protože se jedná o multimediální přehrávač, očekává se, že v něm budete mít uloženou oblíbenou hudbu. Pryč jsou ty doby, kdy jsme používali 256MB MP3 přehrávače a stačilo nám to. Zaplatit 6 tisíc za 32GB variantu prostě nedává smysl, protože zde už nebudete mít prostor ani na aplikace, hry a třeba fotografie, které umí zařízení také zaznamenávat.

Nejvyšší konfigurace přitom stojí ještě o pár stovek více, než základní 64GB iPhone SE 2. generace. Jistě, s jeho koupí budete mít o 192 GB méně (což můžete vyřešit 200GB iCloudem za 79 Kč měsíčně), jenže získáte možnost telefonovat, budete moci používat mobilní data, iPhonem pořízené fotografie budou kvalitnější (iPod touch nabízí 8MPx fotoaparát), displej větší, chybět nebude ani podpora Touch ID. 

A to iPod srovnáváme jen s iPhonem, samozřejmě je zde ještě iPad 9. generace, tedy nejmodernější základní tablet, který ve své 64GB verzi stojí 9 990 Kč. Ano, nevejde se sice do kapsy, ale ta investice do batohu na přenášení zařízení se zde jednoznačně vyplatí. Poměr cena/výkon zde pořád bude úplně jinde, než je tomu v případě koupě iPodu.

Komu je iPod touch určen? 

Dle dosavadního textu to vypadá, že je jednostranně zaměřený proti poslednímu zástupci řady. Jenže ono nelze jinak. Toto zařízení je prostě zastaralé a bez patřičného využití. Než koupit nový iPod touch se přece vyplatí koupit i kterýkoli starší iPhone z druhé ruky, který za stejnou cenu nabídne nepoměrně více. Např. iPhone 8 seženete na bazarech už kolem 5 tisíc Kč.

Jedinou cílovou skupinou tak mohou být mladší děti, pro které tak toto zařízení může být vstupní branou do světa technologií. Mohou na něm hrát jednoduché hry, krčit se u veselých videí na YouTube, skrze dostupné služby komunikovat s kamarády, pokud tedy budou na Wi-Fi. Proč ale nedopřát dítěti více komfortu už s řečeným iPadem? Klidně některé starší generace? Leda z důvodu jeho váhy. Jinak koupě iPodu touch prostě nemá žádnou obhajobu.

Jasná budoucnost 

V pondělí 18. října je naplánovaná podzimní keynote Applu. Tím hlavním tu mají být nové Macy s M1X čipem. Tím vedlejším pak sluchátka AirPods. Kdy jindy tedy představit světu nový iPod touch, když ne právě s tím zařízením, které je primárně pro konzumaci hudebního obsahu určeno? A teď samozřejmě nemyslíme HomePod, i když i ten by si rozhodně rozšíření svého portfolia zasloužil.

Pokud Apple v pondělí představí nová sluchátka, a nepředstaví nám nový iPod touch, je jeho budoucnost víceméně jistá – doprodej skladových zásob a rozloučení se. Nikomu pak nebude chybět ani tak samo zařízení, jako jeho označení. Je tedy 7. generace iPodu touch posledním zástupcem této rodiny? Rozum říká, že ano, srdce by ale ještě jednu generaci vidět chtělo.

přehrávač

Pár zmínek o možné další generaci napříč internetem najdete. Jsou to ale spíše zbožná přání fanoušků produktu. Design by prý mohl vycházet z iPhonů 12/13, neměl by chybět bezrámečkový design, kdy by displej nemusel obsahovat výřez, protože u iPodu přece není třeba Face ID ani horní reproduktor, přítomen by naopak měl být 3,5mm jack konektor. O ceně se ale nikdo, a to zcela logicky, bavit nechce. Ta by totiž mohla vystřelit do skutečně do výšin. 

.