Zavřít reklamu

Apple se na jednu stranu snaží v iPhonech stále více prosazovat 3D Touch, a to novými možnostmi v iOS, na druhou stranu ale první bety iOS 11 přinesly jednu nepříjemnou novinku: odstranění funkce rychlého přepínání mezi aplikacemi právě přes 3D Touch.

Když Apple 3D Touch v roce 2015 spolu s iPhonem 6S představil poprvé, setkala se tato novinka s rozporuplnými reakcemi. Někteří uživatelé si na silnější stlačení displeje a tím vyvolanou jinou akci než při klasickém klepnutí rychle zvykli, jiní stále pořádně ani nevědí, že něco takového existuje.

Možnosti pro 3D Touch Apple spolu s vývojáři třetích stran každopádně rozšiřuje a iOS 11 představuje další důkaz, že u iPhonů chce jablečná firma na tento způsob ovládání sázet stále víc. Nové Ovládací centrum je toho důkazem. V tomto ohledu se pak jako zcela nepochopitelný jeví jiný tah v iOS 11, kterým je odstranění rychlého přepínání mezi aplikacemi pomocí silnějšího stlačení z levého kraje displeje.

Je třeba přiznat, že kdo se o této funkci 3D Touche nějakým způsobem nedozvěděl, sám na ni asi nepřišel – natolik intuitivní není. Kdo si na ni však zvykl, je pro něj její odstranění v iOS 11 špatná zpráva. A bohužel se jedná o záměrné odstranění funkce, jak potvrdili ve zprávě inženýři Applu, nikoliv o možnou chybu v testovacích verzích, jak se spekulovalo.

Překvapivé to je především z toho důvodu, že minimálně z dnešního pohledu nedává odstranění jedné z funkcionalit 3D Touch smysl. Možná ji skutečně nepoužívalo tolik uživatelů, ale když už ji Apple v roce 2015 představoval přímo na keynote jako na jednu z hlavních předností 3D Touche a Craig Federighi ji komentoval jako „totálně epickou“ (viz video níže v čase 1:36:48), je aktuální tah zkrátka překvapivý.

[su_youtube url=“https://youtu.be/0qwALOOvUik?t=1h36m48s“ width=“640″]

Benjamin Mayo na 9to5Mac spekuluje, že tato funkce „se možná nějakým způsobem plete s gesty chystaného bezrámečkového iPhonu 8, ačkoliv je těžké si představit jak“. Nyní to každopádně vypadá, že v iOS 11 bude na iPhonu pro přepínání mezi aplikacemi a vyvolání multitaskingu znovu nutné používat výhradně dvojité stisknutí tlačítka Home.

.