Zavřít reklamu

Zvědavost je sice naprosto standardní lidská vlastnost, ne všude je však tolerovatelná. Své o tom ví i Apple, který v posledních letech čím dál tím více bojoval proti nelegálnímu stahování vývojářských beta verzí, které jsou jak už jejich název napovídá určeny pro registrované vývojáře s uhrazeným ročním vývojářským poplatkem. Realita však byla taková, že díky snadné dostupnosti založené na stažení konfiguračního profilu kdekoliv z internetu si mohl vývojářskou betu stáhnout kdokoliv. To se ale nyní konečně s příchodem iOS 16.4 změní, jelikož Apple mění způsob ověřování zařízení způsobilého pro stažení bety. A je to rozhodně dobře.

Může se to zdát jako paradox, ale přestože jsou vývojářské bety minimálně v prvních verzích vždy nejméně stabilními OS, ke kterým se vůbec lze dostat (tedy alespoň při majoritních updatech), ve velkém je stahovali zejména minimálně zkušení uživatelé jen kvůli tomu, že si chtěli nový iOS či jiný systém zkrátka vyzkoušet jako první ve svém okolí. Háček však byl pak v tom, že jim mohla tato beta částečně či klidně i kompletně vyřadit jejich zařízení z provozu, jelikož mohla obsahovat chybu, kterou měl teprve Apple v plánu opravit. Ostatně, i on sám doporučuje instalovat bety na jiné než primární zařízení. To se ale bohužel nedělo, čímž se mnozí jablíčkáři vystavovali naprosto zcestně nebezpečí nebo minimálně zhoršenému komfortu při využívání systému.

Právě druhý bod je ostatně i dalším velkým problémem, se kterým musel Apple v předešlých letech bojovat. Spousty nezkušených jablíčkářů, kteří se pro stažení vývojářské bety rozhodli, totiž absolutně nepočítali s tím, že by mohl systém fungovat špatně a proto, když se v něm setkali s problémy, začali jej bezhlavě „pomlouvat“ v různých diskuzích, na sociálních sítích a tak podobně. Že mají tu čest s betou a ne s finálním produktem už nikdo neřešil. A právě to je kámen úrazu, jelikož podobnými „pomluvami“ vzbudili tito uživatelé v daný systém nedůvěru, který se posléze podepsala na nižším zájmu o instalace veřejných verzí. Ostatně, prakticky po každém vydání nového OS lze v diskuzních fórech potkat nedůvěřivce, kteří novou verzi systému podezřívají z toho, že je v něčem špatná. Jasně, ne vždy se Applu povede dotáhnout k dokonalosti, ale zcela objektivně řečeno, těch přešlapů, které ve veřejných verzích OS v poslední době bylo, bylo naprosté minimum.

Ze strany Applu je tedy znesnadnění instalace bet uživatelům mimo vývojářskou komunitu rozhodně dobrým krokem, jelikož si tím zajistí prostě a jednoduše klid. Eliminuje tím naprosto zbytečné „pomlouvání“ nedodělaných systémů stejně jako návštěvy servisů se softwarovými problémy, ke kterým se mnozí uživatelé chtě nechtě museli po svém nepromyšleném přechodu na betu uchýlit. K dispozici navíc budou i nadále veřejné bety, které nedočkavcům pomyslný pocit výjimečnosti dodají. Za tento krok si tedy Apple určitě zaslouží palec nahoru.

.