Zavřít reklamu

Je to již pár dnů nazpátek, co Apple vydal první vývojářské beta verze operačních systémů iOS, iPadOS a tvOS 14.5, společně s watchOS 7.4. Společně s touto příležitostí se rozhodla jablečná společnost konečně uvolnit také novou veřejnou verzi macOS Big Sur, konkrétně s označením 11.2. Tento týden byl každopádně na všemožné aktualizace a nové verze opravdu pestrý – později jsme se totiž dočkali ještě vydání první vývojářské verze macOS 11.3 Big Sur. Novinky v iOS a iPadOS 14.5 jsme si již rozebrali a v tomto článku se tedy společně podíváme na 7 novinek v první beta verzi macOS 11.3 Big Sur.

Novinky v Safari

S příchodem macOS 11 Big Sur jsme se dočkali mnoha vylepšení, včetně těch designových. Vzhledově nyní macOS připomíná více iPadOS, vypíchnout pak můžeme především kompletně pozměněné Safari. Po jeho spuštění se můžete ocitnout na domovské obrazovce, kterou si konečně můžete upravit podle svého gusta. Nechybí možnost pro změnu pozadí, společně s jednotlivými prvky. Díky macOS 11.3 Big Sur bude možné domovskou obrazovku upravit ještě o mnoho lépe, a to díky speciálních nástrojů. Mimo to se pak na domovské obrazovce Safari budou moct objevit prvky od vývojářů třetí strany.

Srovnání macOS 10.15 Catalina vs. macOS 11 Big Sur:

Úpravy u iOS/iPadOS aplikací na Macu

S příchodem Maců s procesory M1 jsme se dočkali možnosti pro spuštění aplikací z iPhonu či iPadu právě na macOS zařízení. Dá se říct, že je tato funkce prozatím v rané fázi vývoje, Apple však neustále pracuje na tom, aby docházelo ke zdokonalování. V aktualizaci macOS 11.3 Big Sur poté došlo k dalšímu vylepšení – konkrétně se iPadOS aplikace spouští ve větším okně a mimo to bude konečně možné pro ovládání použít myš a klávesnici.

m1 apple silicon
Zdroj: Apple

Připomínky

Pokud patříte mezi uživatele nativní aplikace Připomínky na Macu, tak pro vás mám skvělou zprávu. V macOS 11.3 Big Sur totiž získáte zbrusu novou možnost pro řazení jednotlivých připomínek, a to podle určitých kritérií. Kromě toho budou uživatelé schopni měnit pořadí jednotlivých připomínek, dále přibude možnost pro jednoduché vytisknutí seznamu.

Podpora herních ovladačů

Již v minulém článku, ve kterém jsme vás informovali o novinkách v iOS a iPadOS 14.5, jsme zmínili, že tyto systémy přichází s podporou herních ovladačů z new-gen herních konzolí v podobě Xbox Series X, Xbox Series S a PlayStation 5. Jestliže byste si tedy chtěli na Macu zahrát nějakou herní pecku na jednom z ovladačů, které jsou součástí nových herních konzolí, tak s příchodem macOS 11.3 Big Sur můžete.

Apple Music

Novinek se dočkala také Hudba. V macOS 11.3 Big Sur se u této aplikace, konkrétně v Apple Music, dočkáme nové funkce v kategorii Pro vás. Konkrétně bude přidána speciální možnost, která by měla umožnit jednodušší vyhledávání skladeb a playlistů přesně podle vašeho stylu. V sekci Pusťte si poté naleznete speciální akce a živá vysílání, která se taktéž zobrazí podle vašich zájmů.

Podpora stereo HomePodů

Jestliže pravidelně čtete nás magazín, tak už jste si dost možná všimli, že jsme se již několikrát zmínili o tom, že macOS neumí jednoduše pracovat se stereo párem dvou HomePodů. Pokud chcete v současné době na HomePodech ve stereo režimu na Macu přehrávat zvuk, tak musíte zvolit relativně složitý způsob – viz galerie níže. Dobrou zprávou je, že macOS 11.3 Big Sur konečně přichází s nativní podporou přehrávání zvuku na stereo pár HomePodů. Macy a MacBooky se tak přidají na seznam podporovaných zařízení vedle iPhone, iPad a Apple TV.

Postup pro nastavení stereo HomePodů jakožto výstup zvuku na Macu. Aplikaci Hudba nesmíte po nastavení zavřít:

Zobrazení podpory

Pokud na vašem iPhonu zaplujete do Nastavení -> Obecné, tak si můžete zobrazit, zdali je váš iPhone ještě krytý zárukou, popřípadě si veškeré informace o krytí můžete zobrazit v aplikaci Podpora Apple. Bohužel, na Macu však momentálně žádná taková možnost není, což se ale naštěstí v macOS 11.3 Big Sur mění. Pokud přejdete do sekce O tomto Macu, tak si budete schopni zobrazit informace o krytí vašeho macOS zařízení.

.