Zavřít reklamu

Apple vykázal v roce 2021 nejsilnější růst zisku a tržeb v nedávné historii, a to především díky rychlému nárůstu prodeje produktů. Celkový růst společnosti však zpomaluje, a proto se Apple momentálně zaměřuje na budování své pozice v oblasti služeb. S velkým očekáváním tak bylo vyhlížené nejnovější oznamování hospodářských výsledků společnosti, k čemuž došlo ve čtvrtek 28. 4. v nočních hodinách našeho času. 

Společnost oficiálně oznámila své hospodářské výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2022, které zahrnuje první kalendářní čtvrtletí roku 2022 – měsíce leden, únor a březen. Za toto čtvrtletí Apple vykázal tržby ve výši 97,3 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 9 % a zisk 25 miliard dolarů – zisk na akcii (čistý zisk společnosti dělený počtem akcií) 1,52 dolaru.

Podrobnosti o výsledcích hospodaření společnosti Apple za 1. kalendářní čtvrtletí 2022

Po neuvěřitelně silném a rekordním prázdninovém čtvrtletí (poslední kvartál roku 2021) měli analytici opět vysoká očekávání. Předpokládalo se, že Apple vykáže celkové tržby ve výši 95,51 miliardy dolarů oproti 89,58 miliardy dolarů za stejné čtvrtletí minulého roku a zisk na akcii ve výši 1,53 dolaru.

Analytici také předpovídali růst prodejů iPhonů, počítačů Mac, nositelných zařízení a služeb, zatímco u příjmů z prodeje iPadů předpokládali mírný pokles. Všechny tyto předpoklady se nakonec ukázaly jako správné. Samotný Apple se opět zdržel poskytnout nástin jakýchkoliv vlastních plánů pro toto čtvrtletí. Vedení společnosti z Cupertina se opět pouze zmínilo o obavách z narušení dodavatelských řetězců. Pokračující problémy způsobené pandemií covid-19 nadále ovlivňují tržby společnosti Apple a její schopnost předpovídat budoucí čísla.

Aktuálně však máme k dispozici reálná čísla za první tři měsíce letošního roku. Apple přitom neuvádí jednotkové prodeje žádného ze svých produktů, ale místo toho uveřejňuje rozdělení tržeb podle kategorií produktů či služeb. Zde je rozdělení tržeb za 1. čtvrtletí roku 2022:

  • iPhone: 50,57 miliardy dolarů (meziroční růst o 5,5 %)
  • Mac: 10,43 miliardy dolarů (meziroční růst o 14,3 %)
  • iPad: 7,65 miliardy dolarů (meziroční pokles o 2,2 %)
  • Nositelná zařízení: 8,82 miliardy dolarů (meziroční růst o 12,2 %)
  • Služby: 19,82 miliardy dolarů (meziroční růst o 17,2 %)

Co k výsledkům hospodaření řeklo nejvyšší vedení společnosti? Zde je vyjádření výkonného ředitele společnosti Apple Tima Cooka: 

„Rekordní výsledky za toto čtvrtletí jsou důkazem neutuchajícího zaměření Apple na inovace a naší schopnosti vytvářet nejlepší produkty a služby na světě. Jsme potěšeni silnou odezvou zákazníků na naše nové produkty, stejně jako pokrokem, kterého dosahujeme, abychom se do roku 2030 stali uhlíkově neutrálními. Jako vždy jsme odhodláni být ve světě hybnou silou dobra – jak v tom, co vytváříme, tak v tom, co po sobě zanecháváme,“ uvedl Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple v tiskové zprávě pro investory.

A finanční ředitel Luca Maestri dodal:

„Jsme velmi potěšeni našimi rekordními obchodními výsledky za toto čtvrtletí, kdy jsme dosáhli rekordních tržeb za služby. Budeme-li porovnávat pouze první čtvrtletí roku, dosáhli jsme i rekordních tržeb za prodeje iPhonů, Maců i nositelných zařízení. Pokračující silná poptávka zákazníků po našich produktech nám pomohla dosáhnout historicky nejvyššího počtu instalovaných aktivních zařízení.“ 

Reakce akcií Apple 

Ve světle lepšího než očekávaného výsledku hospodaření společnosti vzrostly akcie Apple o více než 2 % na 167 dolaru za akcii. Akcie společnosti přitom ve středu končily obchodování na ceně 156,57 dolaru, nicméně už během čtvrtečního obchodování před zveřejněním výsledků vzrostly o 4,52 %.

Investory musel potěšit výrazný růst společnosti v oblasti služeb, což je v současnosti pro Apple klíčový ukazatel úspěchu. Výrobce iPhonů je dlouhodobě známý svými hardwarovými produkty, jako jsou chytré telefony a počítače, aby však podpořil budoucí růst, zaměřuje se nyní výrazně právě na služby, které svým zákazníkům nabízí. Tento obrat přitom nastal v roce 2015, kdy začal zpomalovat růst prodeje iPhonů.

Ekosystém služeb Apple neustále roste a v současné chvíli zahrnuje obchody s digitálním obsahem a streamovací služby společnosti, jako jsou různé platformy – App Store, Apple Music, Apple Arcade, Apple News+, Apple TV+ a Apple Fitness+. Apple však generuje příjmy také z AppleCare, reklamních služeb, cloudových služeb a dalších služeb, včetně Apple Card a Apple Pay. 

Ziskové marže z prodeje služeb jsou výrazně vyšší než zisky Apple z prodeje hardwaru. To znamená, že každý dolar z prodeje služeb výrazně více zvyšuje zisky společnosti ve srovnání s prodejem hardwaru. Podle odhadů činí marže App Store 78 %. Odhaduje se přitom, že marže z podnikání s vyhledávací reklamou je ještě vyšší než marže App Store. Příjmy ze služeb však stále tvoří podstatně menší část celkových příjmů společnosti než tržby z prodeje hardwaru.

Akcie společnosti Apple v uplynulém roce výrazně překonaly výkonnost širšího akciového trhu, což platí od začátku července 2021. Rozdíl se pak začal zvětšovat zejména v polovině listopadu 2021. Akcie Apple přinesly za posledních 12 měsíců celkový výnos 22,6 %, což je výrazně nad výnosem indexu S&P 500 ve výši 1,81 %.

.