Zavřít reklamu

Jablečné laptopy si v posledních letech prošly vcelku těžkým obdobím. Obrovské problémy se objevovaly od roku 2016, kdy Apple vsadil na poměrně problémovou butterfly klávesnici a nový, tenčí design, který zase vyústil v problémy s přehříváním a tedy i sníženým výkonem. V roce 2019 se dokonce začala řešit aféra známá jako Flexgate, kdy si někteří majitelé MacBooků Pro z roku 2016 a 2017 stěžovali na zvláštní problém s podsvícením displejem (viz snímek níže).

Flexgate
Zdroj: MacRumors

Tento problém byl způsoben opotřebením flex kabelu, který je zodpovědný za propojení displeje se základní deskou a v případě těchto modelů se dokázal poměrně snadno poškodit obyčejným otevíráním a zavíráním víka laptopu. Celý případ šel samozřejmě před soud. Skupina postižených spotřebitelů totiž žalovala Apple kvůli této vadě. Celou situaci nyní, tedy po dvou letech od počátku sporů, okomentoval i příslušný soudce, který se kauzou zabývá. Podle jeho slov Apple vědomě prodával vadné MacBooky Pro, navzdory tomu, že o nedostatcích flex kabelů vědět již díky testování před samotným vydáním.

Zajímavé informace také známe od žalobce jménem Mahan Taleshpour, který zastupuje rozsáhlou skupinu lidí potýkajících se s aférou Flexgate. Apple totiž až doposud jakýkoliv defekt na straně flex kabelů popírá a údajně se snaží zamaskovat veškeré stopy. Následně dodává, že cupertinský gigant záměrně odstraňuje podobné zmínky z fóra Apple Support Community, kvůli čemuž taktéž Apple obžaloval. Pokud se tato informace potvrdí, soud s ní bude pracovat jakožto s důkazem v kauze Flexgate.

Apple se před celou situací samozřejmě brání a poukazuje na některé mezery, především tedy ve výpovědi žalobce. Ten si svůj MacBook Pro zakoupil v roce 2017 a používal po dobu více než tří let bez sebemenších problémů. Zároveň dodává, že veškerá tvrzení si zakládají na falešných předpokladech namísto faktů.

Diskuze k článku

    Jj, mám taky model Pro 2016. Koupil jsem stejně v roce 2017. Jednou výměna klávesnice, jednou výměna flex kabelu. Nyní klávesnice zase zlobí. No, nevím. Pokud to s kvalitou Apple myslí vážně, měl by se do budoucna těmto problémům vyhnout. Dát za stroj 38.000,- bez DPH a jezdit s tím někde po servisech se mě nechce. Jsem počítačově více než gramotný a přechod z jednoho OS na druhý mě nedělá žádný problém. A do budoucna si to člověk rozmyslí jestli tak či onak. Je to škoda, protože celý systém jinak funguje obstojně, samozřejmě má svoje nedostatky, ale chci napsat, že tyto problémy jsou naprosto zbytečné a komplikuje to uživatelům práci.

celý text

Čtěte více