Zavřít reklamu

Už nějakou dobu zvěsti o Apple TV nové generace slýcháme, ale nevíme, kdy ji společnost plánuje oficiálně oznámit. Magazínu 9to5Mac se navíc podařilo získat informace o tom, že Apple skutečně pracuje na novém ovladači, který by právě součástí nového smart boxu společnosti mohl být. Otázkou zůstává, jestli má nějaká Apple TV jako hardware ještě vůbec smysl. 

Apple aktuálně nabízí dva modely jeho Apple TV. Základní model nese přídomek HD, nabízí 32GB úložiště a stojí 4 290 Kč. Vyšší model 4K má kapacitu interního úložiště volitelnou. Za 32 GB zaplatíte 5 190 Kč, za 64 GB pak 5 790 Kč. U nás jsou všechny varianty distribuovány s ovladačem „Apple TV Remote“. Vtipné na tom je, že tento článek se zabývá jeho možným nahrazením a Apple nám v tomto ohledu nahrává na smeč. Když se totiž podíváte do obchodu Apple Online Store, má u ovladače chybu v textu. Nazývá jej totiž jako Apple TV Remote.

Apple TV nové generace s výkonnějším čipem 

Zdroje magazínu 9to5Mac mu potvrdily, že aktuální ovladač nese označení B439, ten vyvíjený však má kódové označení B519. V podporovaných zemích se nabízí s přítomností hlasové asistentky Siri. I tak je ale na první pohled vidět, že kód je od toho aktuálního zcela odlišný, mohlo by se tak jednat o zcela jiný model ovladače. On ten aktuální je navíc poměrně kontroverzní, protože mnoho uživatelů kritizuje jeho skleněnou část.

Minulý týden navíc server MacRumors objevil, že Apple odstranil zmínky o názvu „Siri Remote“ z beta verze tvOS 14.5, který se nyní nazývá Apple TV Remote, tedy stejně, jako ten dodávaný v tuzemsku. Tento název se však používal i na jiných trzích, kde nebyla přítomna hlasová asistentka Siri v místní řeči, a nyní tak bude standardem pro všechny varianty Apple TV. I to by mohlo znamenat předzvěst nového modelu nejen televize, ale i ovladače.

Už loni v srpnu Bloomberg uvedl, že Apple pracuje na nové Apple TV s novějším čipem a aktualizovaným dálkovým ovládáním, které bude dokonce fungovat s aplikací Najít. Agentura se pak pokusila své tvrzení potvrdit i v prosinci, kdy uvedla, že nová Apple TV s aktualizovaným ovladačem dorazí právě v roce 2021. Jenže 9to5Mac našel kódy s odkazy na nový model už v tvOS 13, které odkazovaly na výkonnější procesor založený na architektuře arm64e, kterým mohl tehdy být čip A12 nebo novější. O novince se tedy spekuluje už skutečně dlouho.

Ovladač jako samostatné příslušenství? 

Aktuální řada Apple TV byla představena už v roce 2017 a update by si jistě zasloužila. Mnozí navíc její představení očekávali na letošní jarní události. Pokud na ní ale společnost skutečně pracuje, tak se nám situace s možným efektním jarním představením, kde jsme se jí mohli teoreticky dočkat, zkomplikovala s oznámením termínu WWDC21. Může to nakonec dopadnout i tak, že žádné jarní představování novinek ani nebude. To samozřejmě Applu nebrání vydat novinku jen formou tiskové zprávy.

Jenže potřebuje někdo vůbec novou generaci Apple TV? Moderní chytré televizory již službu Apple TV+, o kterou jde pravděpodobně Applu nejvíce, nabízejí, stejně jako funkci AirPlay. Apple TV tak má smysl, pokud chcete udělat ze své hloupé televize chytrou, a pokud na ní chcete hrát hry z Apple Arcade. A to je možná právě ten impuls k tomu, přidat Apple TV trochu toho výkonu a přibalit k ní třeba i vlastní herní ovladač. Pokud ne, společnost by jej mohla nabízet i samostatně. V jejím Apple Online Store ostatně nabízí bezdrátový herní ovladač SteelSeries Nimbus+, který vyjma Apple TV využijete i na ostatních platformách společnosti.

Jestli tedy Apple celou řadu neaktualizuje a jestli budou vývojáři platformu tvOS ignorovat stále tak, jak se jim to daří nyní, nemá tento hardware společnosti žádnou zářnou budoucnost. Alespoň v České republice, kde není oficiálně dostupný reproduktor HomePod však má tato „televize“ ještě možné využití v podobě centra chytré domácnosti. Je ale pravdou, že protože jím může být i iPad, málo kdo si toto zařízení jen kvůli této funkci pořídí. 

.