Zavřít reklamu

Při příležitosti včerejší vývojářské konference WWDC 2022 se nám Apple pochlubil s řadou poměrně zajímavých novinek. Jako již tradičně nás čekalo odhalení nových verzí operačních systémů, stejně tak i přepracovaného MacBooku Air a 13″ MacBooku Pro. Samozřejmě pomyslnou záři reflektorů si dokázaly získat systémy iOS 16 a macOS 13 Ventura. Na co však Apple naopak úplně zapomněl, byl systém tvOS 16, o kterém se gigant vůbec nezmínil.

Operační systém tvOS je v posledních letech takzvaně na druhé koleji a moc pozornosti se mu nedostává. Ve finále se ale ani není čemu divit. Systém pohání jen jablečnou televizi Apple TV a sám o sobě tak zásadní není. Jednoduše třeba iOS se rovnat v žádném případě nemůže. Naopak jde o jednodušší OS pro správu zmiňované Apple TV. Každopádně i přesto jsme se nějakých vylepšení pro tvOS 16 dočkali, i když zrovna dvakrát tolik jich bohužel není.

tvOS 16 novinky

Když se podíváme na zmiňované systémy iOS a macOS a srovnáme jejich současně představené verze s těmi, s kterými jsme pracovali například před čtyřmi lety, najdeme řadu zajímavých rozdílů. Na první pohled tak jde vidět zajímavý vývoj vpřed, řada nových funkcí a celkové zjednodušení pro uživatele. V případě tvOS už ale něco takového vůbec neplatí. Srovnáním dnešní verze s těmi předchozími prakticky nenajdeme žádné pořádné změny a spíše to vypadá tak, že Apple na svůj systém pro Apple TV úplně zapomíná. Navzdory tomu jsme se přeci jen nějakých novinek dočkali. Otázkou ale zůstává jediné. Jsou tohle novinky, které jsme od tvOS očekávali?

apple tv unsplash

První vývojářská beta verze systému tvOS odhalila pár některých změn. Spíše než nových funkcí jsme se ale dočkali vylepšení těch stávajících. Systém má být šikovnější v otázce propojení se zbytkem ekosystému a přinést lepší podporu pro chytrou domácnost (včetně podpory nového frameworku Matter) a Bluetooth herní ovladače. Polepšit by si mělo i grafické API Metal 3.

Špatné časy pro Apple TV

Včerejší keynote řadu jablíčkářů přesvědčila o jediném – Apple TV se doslova ztrácí před očima a brzy přijde den, kdy skončí stejně jako iPod touch. O tom ostatně napovídají změny v systému tvOS za poslední léta. Ve srovnání s ostatními systémy se v tomto případě nikam neposouváme, a ani nedostáváme nové zajímavé funkce. Nad budoucností jablečné televize proto visí řada otazníků a je otázkou, zdali se produkt dokáže udržet, případně jakým směrem se bude vyvíjet nadále.

.