iWant

Apple vydal aktualizace iOS 11.2.2 a macOS 10.13.2, které se zaměřují na zabezpečení.

iWant

Apple dnes po sedmé hodině večerní vydal novou aktualizaci iOS 11.2.2, která je dostupná pro všechny uživatele s kompatibilními telefony. Nová aktualizace se zaměřuje především na exploit s názvem Spectre, který mohl za pomocí defaultního prohlížeče Safari umožnit neoprávněný přístup do systému zařízení.

Apple všem uživatelům výrazně doporučuje, aby si tuto aktualizaci nainstalovali. Zatím není jasné, jestli aktualizace kromě výše zmíněného obsahuje ještě nějaké další změny. Pokud ano, objeví se na webu během následujících několika hodin. Aktualizace je dostupná klasickou OTA metodou v NastaveníObecnéAktualizace softwaru. Velikost je zhruba 60 MB. Detailní informace týkající se bezpečnostních oprav najdete zde.

Kromě nové aktualizace pro iOS je venku také update macOS 10.13.2, který řeší v podstatě ty samé hrozby, na které odkazuje článek výše. V tomto případě jde ještě o doplňující systémové modifikace reagující na bezpečnostní nedostatky procesorů Intel. Aktualizace pro macOS je k dispozici v Mac App Store.

 • iMac Pavel

  Dobrý večer, v případě iMacu to znamená, že po aktualizaci se nám zpomalí iMac???
  Děkuji za info.

  • Martin Topinka

   Myslím, že ne. Nebo alespoň ne příliš znatelně. Oprava určitě nevypíná conditional execution, jen zabraňuje se k té cache paměti procesoru, kde je nepoužitá větev kódu, snadno dostat.

  • dfx

   Ano aj nie.

   Spomalenie zavisi na cinnosti, ktora sa vykonava. Niekedy je to nemeratelne, niekedy vyrazne. Ak system pristupuje k velkemu poctu malych suborov, tak spomalenie moze byt o desiatky percent. Napriklad nejaky databazovy system, hromadne spracovanie fotiek, kompilacia velkeho projektu s malymi subormi a podobne cinnosti sa mozu citelne spomalit.

   Pri beznych cinnostiach ako je pristup na internet, maily, pozeranie videi, pocuvanie hudby alebo kancelarska praca si spomalenie zrejme nikto nevsimne.

 • Daniel Čada

  IMac 5K i7-4790K 4GHz v Geekbench 4

  před update:
  single- core: 4857
  multi-core: 15827

  po update:
  single- core: 4667
  multi-core: 15594

  Zpomalení 1,5%

 • Daniel Čada, iMac Pavel: ide o aktualizáciu iOS. Čo to má spoločné s iMac?