Zavřít reklamu

Apple po červnovém představení a následném intenzivním testování vydal finální verzi operačního systému OS X Yosemite pro počítače Mac, která je ke stažení zdarma. Verze 10.10 přináší výrazné novinky týkající se vzhledu, který se mění po vzoru iOS, se kterým je OS X Yosemite úzce propojený. Spolupráce mezi iPhony a iPady a Macy je tak snazší než kdy dřív.

OS X Yosemite byl historicky prvním systémem, který Apple uvolnil pro veřejné testování, a tak si mnozí uživatelé vyzkoušeli nejnovější operační systém se moderním a čistým grafickým rozhraním s předstihem. Nyní si mohou zdarma nainstalovat nástupce OS X Mavericks všichni, jež mají podporovaný stroj (podporovány jsou počítače až do roku 2007, viz níže).

[do action=“infobox-2″]Počítače kompatibilní s OS X Yosemite:

  • iMac (Mid 2007 a novější)
  • MacBook (13palcový hliníkový, Late 2008), (13palcový, Early 2009 a novější)
  • MacBook Pro (13palcový, Mid-2009 a novější), (15palcový, Mid/Late 2007 a novější), (17palcový, Late 2007 a novější)
  • MacBook Air (Late 2008 a novější)
  • Mac Mini (Early 2009 a novější)
  • Mac Pro (Early 2008 a novější)
  • Xserve (Early 2009)[/do]

Designový jazyk OS X Yosemite je sladěn s nejnovějšími verzemi iOS, prostředí je tak plošší a světlejší, místo plastické šedé plochy Apple vsadil na moderní částečně průhledná okna a mnohem živější a výraznější barvy. Zásadní změnou je také proměněná typografie, které si všimnete na první pohled. Po dlouhých letech se v OS X mění vzhled docku, který již není plastický, ale ikony se z pomyslné stříbrné poličky přesouvají do klasické vertikální polohy, jako tomu bylo u prvních verzí OS X. Více o designu OS X Yosemite čtěte zde.

Klíčové slovo, pokud chceme charakterizovat nový operační systém, je „kontinuita“. Apple se rozhodl, že vzájemně výrazně prováže počítače s mobilními zařízeními, a tak je nyní možné prostřednictvím iPhonu na Macu přijímat hovory, psát textové zprávy a také jednoduše přecházet od rozdělané práce v jednotlivých aplikacích z iPhonu nebo iPadu na Mac a obráceně. Po vzoru iOS 8 bylo vylepšené Oznamovací centrum a výrazných novinek se dočkal také systémový vyhledávač Spotlight. Více o nových funkcí OS X Yosemite čtěte zde.

Inovací prošel i čtyřlístek základních aplikací. Safari bylo v OS X Yosemite značně zredukováno, ovládacích prvků je vidět na horní liště co nejméně a maximální důraz je kladen na obsah. Výrazně jednodušší a čistší rozhraní získal systémový e-mailový klient. Mail se nyní mnohem více podobá stejné aplikaci z iPadu a umí posílat až 5GB přílohy stejně jako velice snadno editovat fotografie či PDF soubory přímo v okně klienta. Zprávy se v Yosemite konečně dočkávají všech funkcí z iOS včetně skupinových zpráv, ze kterých se jde také snadno odhlásit. Finder zůstal až na trochu jiné barvičky a podobu ikon víceméně nezměněn, ale konečně v rámci něj funguje propojení s iOS zařízeními přes AirDrop a zároveň se v něm objevuje iCloud Drive. Více o nových aplikacích v OS X Yosemite čtěte zde.

[app url=https://itunes.apple.com/cz/app/os-x-yosemite/id915041082?mt=12]

.