Zavřít reklamu

Jak už to u nových verzí operačních systémů bývá, některé funkce jsou přímo napojené na hardwarový komponent, bez kterého nemohou fungovat (nebo jen omezeně), a proto se Apple rozhodne je na starších počítačích nepodporovat. Dobrým příkladem je AirPlay Mirroring v Mountain Lion, který byl dostupný pouze pro Macy s procesory Sandy Bridge a novějšími, jelikož využívaly hardwarové kódování, které tato generace procesorů podporuje.

I v OS X Yosemite se budou muset starší podporované počítače s některými funkcemi rozloučit. Jednou z nich je Handoff, funkce v rámci nově představené Kontinuity, která umožňuje pokračovat v práci na jiném Apple zařízení přesně tam, kde jste skončili. Apple na svých stránkách zatím žádná omezení pro starší Macy a iOS zařízení neuvádí, nicméně na jednom ze seminářů na WWDC 2014 inženýr Applu uvedl, že Apple pro tuto funkci využívá Bluetooth LE. Handoff se aktivuje na základě vzdálenosti jednotlivých zařízení od sebe a zatímco například pro volání z MacBooku stačí pouze Wi-Fi, Handoff se bez Bluetooth 4.0 neobejde, funguje zde totiž podobně jako iBeacon.

Jakmile se například Mac a iPad přiblíží na určitou vzdálenost, operační systémy to zaznamenají a nabídnou funkci Handoff, pokud ji zrovna aktivní aplikace umožňuje. Skutečnost, že Handoff bude vyžadovat Bluetooth 4.0 částečně potvrzuje i nová položka v nabídce Informace o systému, jež přibyla v druhém vývojářském preview OS X Yosemite. Informuje o tom, zda počítač podporuje Bluetooth LE, Kontinuitu a AirDrop. Graf s Macy s podporou Bluetooth 4.0 najdete na obrázku výše. V případě iOS se jedná o iPhone 4S a novější a iPad 3/mini a novější.

Kolem celé podpory Kontinuity u starších zařízení nicméně stále visí několik otazníků. Není třeba jasné, zda Handoff umožní připojení Bluetooth 4.0 modulu třetí strany. Stejně tak není jisté, zda budou pro nepodporované Macy a iOS zařízení dostupné alespoň některé další funkce Kontinuity. Dá se předpokládat, že integrace SMS do aplikace Zprávy na Macu bude dostupná všem, velká šance je zde i pro volání a přijímání hovorů na OS X, jelikož tato funkce vyžaduje pouze Wi-Fi a připojení ke stejnému iCloud účtu. Handoff a AirDrop se však dočkají asi jen majitelé novějších zařízení.

Zdroje: Apfeleimer, MacRumors
.