Zavřít reklamu

Apple dnes vydal menší aktualizaci iOS s označením 8.1.3. Ta je dostupná pro iPhone, iPad i Pod touch a nainstalovat ji lze běžným způsobem skrze položku Aktualizace softwaru v nastavení zařízení či přes iTunes. Aktualizace zahrnuje opravy chyb a vylepšení běhu systému, přičemž v Cupertinu zapracovali také na kompresi celé aktualizace, která tak konečně při instalaci nevyžaduje tolik volného místa.

Systém iOS 8 debutoval v září, před vydáním nových iPhonů 6 a 6 Plus. Hned v říjnu pak přišla klíčová aktualizace 8.1, která přišla především s podporou služby Apple Pay. Později Apple vydal ještě dvě menší aktualizace. V listopadu vydaný iOS 8.1.1 přinesl zlepšení chodu systému na starších zařízeních jako iPhone 4s a iPad 2. iOS 8.1.2 vydaný v prosinci pak jen opravoval chyby, z nichž tou nejvýraznější byly chybějící vyzváněcí tóny.

Nejnovější iOS 8.1.3 je aktualizací přinášející opravy chyb, jichž se v průběhu ostrého provozu nejnovějšího mobilního operačního systému Applu nahromadilo poměrně hodně. Opraven byl problém se zadáváním hesla k Apple ID při aktivaci služeb iMessage a FaceTime. Odstraněna byla chyba zapřičiňující chybějící aplikace ve výsledcích vyhledávání přes Spotlight a opravena byla také funkčnost gest pro pohyb mezi spuštěnými aplikacemi na iPadu. Poslední novinkou aktualizace je pak přidání nových konfiguračních voleb pro standardizaci školních testů

Nejnovější verze iOS ale není pouze o novinkách. Důležitým faktorem je také snížení náročnosti aktualizace na objem volného místa. iOS 8 se prozatím zdaleka nedaří do zařízení uživatelů probojovat s takovou rychlostí, jako tomu bylo před rokem s iOS 7. Adopce je stále pod úrovní 70 % a relativně vlažné přijetí jistě z části zapříčinil až směšný nárok aktualizace systému na volné místo v paměti. Apple tedy kompresí aktualizace cílí právě na ty, kdo s aktualizováním vyčkávali právě z tohoto důvodu, že neměli na svých iOS zařízeních dostatek místa.

Aktualizace je dle očekávání k dispozici pro následující zařízení:

  • iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus
  • iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad mini, iPad Air, iPad mini 2, iPad Air 2, iPad mini 3
  • iPod touch 5. generace

V procesu testování je již také další „velká“ aktualizace iOS 8.2, jejíž doménou bude podpora komunikace mezi iPhonem a očekávanou novinkou Apple Watch. K tomuto účelu bude do systému přidána samostatná aplikace, která poslouží k párování obou zařízení a pohodlné správě chytrých hodinek od Applu.

.