Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za druhé fiskální čtvrtletí roku 2013, ve kterém měl příjmy ve výši 43,6 miliardy dolarů s čistým ziskem 9,5 miliardy dolarů. Zatímco příjmy meziročně vzrostly, zisk je o více než dvě miliardy menší.

V uplynulém čtvrtletí, které skončilo 31. března 2013, prodal Apple 37,4 milionu iPhonů, což sice značí mírný meziroční nárůst, jenže oproti situaci před rokem je minimální. Loni oznamoval Apple 88% nárůst prodeje svého telefonu, letos je to pouhých sedm procent.

Meziročně výrazně vzrostly prodeje iPadů, za poslední tři měsíce jich Apple prodal 19,5 milionu, tedy 65% nárůst. Snížila se ovšem průměrná cena prodaného iPadu, především díky představení iPadu mini. Prodalo se i méně počítačů Mac, oproti předchozímu roku zhruba o 100 tisíc. Za poslední čtvrtletí jich Apple prodal těsně pod čtyři miliony, ale na druhou stranu jsou aktuálně prodávané počítače dražší, navíc pokles je výrazně menší než průměrný pokles všech prodaných PC. Na pomalém ústupu jsou iPody, loni se jich prodalo 7,7 milionu, letos jen 5,6 milionu.

Ačkoliv se Applu meziročně poprvé za deset let snížil zisk – což se ovšem dalo očekávat, jelikož už půl roku veřejnost čeká na nový produkt – přidala společnost do svého cash flow dalších 12,5 miliardy dolarů, celkově má na svých kontech už 145 miliard.

„Díky silným prodejům iPhonů a iPadů můžeme s potěšením oznámit výnosy za březnové čtvrtletí,“ uvedl v tiskové zprávě Tim Cook, výkonný ředitel společnosti, a narazil na dlouho dobu bez novinky ve svém portfóliu. „Naše týmy tvrdě pracují na několika skvělých hardwarových i softwarových produktech a službách, ze kterých jsme nadšeni.“

Úspěšné čtvrtletí z pohledu dalších přidaných peněz do jablečné kasy potvrdil i finanční ředitel Peter Oppenheimer. „Peněz neustále generujeme velké množství, v posledním čtvrtletí jsme z operací získali 12,5 miliardy dolarů, takže máme k dispozici celkem 145 miliard dolarů.“

Společně s vyhlášením finančních výsledků Apple také oznámil, že bude vracet investorům větší množství peněz. Kalifornská společnost očekává, že do konce kalendářního roku 2015, do kdy byl program rozšířen, vydá celkem 100 miliard dolarů. Jedná se o pětapadesátimiliardový nárůst oproti původnímu programu, jenž byl oznámen loni. Představenstvo Applu také schválilo zvýšení prostředků na zpětný odkup akcií z 10 na 60 miliard a o 15 % zvýšilo čtvrtletní dividendu. Vyplácet tedy nyní bude 3,05 dolaru na akcii. Ročně Apple na dividendách vyplatí kolem 11 miliard dolarů.

.