Zavřít reklamu

Apple Wallet neboli Peněženka je s námi v systémech Applu už pěknou řádku let a mnozí ji aktivně využívají. Aplikace eDoklady je ale žhavou novinkou a její využití je poněkud skromnější, i když také velice důležité. 

V Apple Wallet můžete bezpečně uchovávat své kreditní a debetní karty, jízdenkové karty, palubní a jiné lístky, autoklíče a další položky. Aplikace funguje nejen v iPhonech ale i Apple Watch. Skrze ni funguje i Apple Pay, tedy univerzální způsob placení bez nutnosti nosit s sebou hotovost nebo právě fyzické karty. Funguje nejen na terminálech a v obchodech, ale i on-line. V podporovaných státech USA, kterých je ale zatím jen hrstka, můžete do aplikace nahrát i svůj řidičský průkaz. 

Samozřejmě by bylo velice krásné, kdyby tato platforma fungovala jako univerzál pro všechno – tedy i osobní dokumenty. Bohužel z důvodu různé legislativy různých států tomu tak není. U nás do ní tedy své osobní doklady nenahrajete žádné, pokud se bavíme o občanském nebo řidičském průkazu či pasu. Nově pro to ale máme novou a speciální aplikaci eDoklady.

eDoklady a občanka v mobilu

Aplikace eDoklady nově slouží jako digitální peněženka pro vaše doklady. Nejdříve bude schraňovat jen občanku, později je ale v plánu přidávat další průkazy, jako třeba i řidičský průkaz. V jeho případě díky nové legislativě budeme moci použít občanku v eDokladech i pro silniční kontroly. Pokud se však budeme bavit o tom, co aplikace umí teď a k čemu všemu je vlastně dobrá, jde o to, že s ní budete mít údaje z občanky vždy po ruce, že vám nabídne snadné prokazování totožnosti a že s ní skončí předávání celé občanky. Tu fyzickou pak s sebou také již nebudete muset nosit.

Pokud se tedy Apple Wallet týká platebních a debetních karet i jiných zákaznických karet stejně jako těch studentských, lístků a klíčů, eDoklady jsou jen a pouze o občance (zatím). S aplikací můžete její údaje také snadno kopírovat do různých formulářů na e-shopech, webech úřadů a firem. Využití je tedy zatím omezené. Během roku se také bude rozšiřovat, od kdy a jaké úřady budou s aplikací fungovat. 100% provoz by měl nastat se začátkem roku 2025. Pro více informací navštivte oficiální webové stránky edoklady.gov.cz. 

eDoklady v App Store

.