Zavřít reklamu

V květnu roku 1991 vydala společnost Apple svůj operační systém s názvem Mac OS 7, známý také jako System 7. Jednalo se o nejdéle používaný operační systém pro klasické Macy – byl nahrazen po dlouhých šesti letech provozu Systemem 8 v roce 1997. System 7 znamenal pro majitele Maců v mnoha směrech skutečnou revoluci, ať už po stránce designu a uživatelského rozhraní, nebo po stránce inovativních funkcí.

Rychlejší a lepší

„Sedmička“ zaručovala uživatelům rychlý, svižný chod, a možnost práce v opravdu dobře vypadajícím rozhraní. Velký ohlas sklidily také funkce, se kterými nová verze operačního systému pro Macy přišla. Přinesla například možnost multitaskingu, v jehož rámci mohlo na Macu běžet hned několik aplikací najednou, což do té doby bylo prakticky nemyslitelné. Majitelé Maců tak měli vůbec poprvé příležitost pracovat v jedné z aplikací, zatímco na pozadí bez problémů běžel jiný program. Dnes považujeme tento multitasking na počítačích za samozřejmost, počátkem devadesátých let minulého století se ale jednalo o skutečnou revoluci, která lidem nesmírně ulehčila práci.

Další převratnou novinkou byly takzvané aliasy – malé soubory, fungující prakticky jako zástupce jiných objektů v systému, ať už šlo o dokumenty,  aplikace, periferii či pevný disk. Spuštěním aliasu počítač fungoval  stejně, jako kdyby uživatel spustil odkazovaný soubor, a aliasy navíc fungovaly i poté, co  je uživatel přesunul nebo přejmenoval. Nový operační systém rovněž přinesl nové možnosti v oblasti sdílení souborů  – díky síti AppleTalk bylo možné snadno sdílet  soubory a složky v rámci jednoduché P2P LAN. Na projektech bylo možné spolupracovat na dálku – podobným způsobem, jaký dnes známe například z platformy Google Docs.

Vylepšení se dočkalo také zobrazení TrueType fontů a plocha získala větší možnosti přizpůsobení. System 7 přišel s podporou více barevných variant, novou funkcí průvodce pro nové uživatele a celkově vylepšeným vzhledem. Kromě hrstky předinstalovaných aplikací představil Apple spolu se Systemem 7 také řadu multimediálních programů – v průběhu roku 1991 se například uživatelé dočkali příchodu přehrávače QuickTime.

Prvenství a revoluce

Ti, kteří si v té době zakoupili nový Mac, měli na svém počítači System 7  již předinstalovaný, ostatní mohli upgradovat v rámci programu Personal Upgrade Kit za 99 dolarů, v ceně získali čtvrtletní bezplatnou technickou podporu. Operační systém byl na svou dobu nezvykle velký – instalátor se nevešel na běžnou 1,44MB disketu, takže byl distribuován na více disketách. System 7 byl rovněž historicky prvním operačním systémem od Applu, který byl dodáván i na CD.

Operační systém System 7 úspěšně běžel až do roku 1997, kdy se do Applu vrátil Steve Jobs a nechal ho nahradit Systemem 8.

Pokud jste v minulosti System 7 používali a chcete si nostalgicky zavzpomínat, můžete využít zajímavý emulátor.

Zdroj Zdroj: Redakce Jablíčkář.cz

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více