Zavřít reklamu

Po boku nové řady iPhone 14 (Pro) Apple odhalil zbrusu nové Apple Watch Ultra. Ty jsou určeny především pro profesionály. Ostatně proto se pyšní podstatně lepší odolností, exkluzivními funkcemi a řadou dalších výhod, které z nich dělají nejlepší chytré hodinky, jaké Apple kdy stvořil.

Otevřela se však zajímavá diskuze týkající se odolnosti vůči vodě. Přímo Apple totiž na svých webových stránkách uvádí dva odlišné údaje. V prví řadě návštěvníky láká na odolnost do hloubky až 100 metrů, přičemž níže menším písmem uvádí, že by se hodinky neměly používat do hloubky větší než 40 metrů. Není se proto čemu divit, že tyto rozdíly otevřely poměrně zajímavou diskuzi mezi jablíčkáři. V tomto článku si proto na voděodolnost Apple Watch Ultra společně posvítíme a zaměříme se na to, proč vlastně Apple uvádí dva odlišné údaje.

Voděodolnost

Jak už jsme zmínili výše, Apple v případě svých Apple Watch Ultra uvádí, že jsou odolné vůči vodě až do hloubky 100 metrů. Chytré hodinky se totiž pyšní certifikací ISO 22810:2010, při níž dochází k testování ponoření do této hloubky. Je však nutné vzít v potaz jednu poměrně důležitou věc – testování probíhá v laboratorních podmínkách, kdežto při klasickém potápění se výsledky mohou výrazně odlišovat. Testování navíc probíhá pouze pro ponoření. Ostatně z tohoto důvodu vznikla podstatně přísnější certifikace přímo vyhrazená pro hodinky určené k potápění – ISO 6425 – u níž se testuje tlak při ponoření do 125 % deklarované hloubky (pokud by výrobce deklaroval odolnost 100 metrů, hodinky se testují do hloubky 125 metrů), dekomprese, odolnost proti korozi a dalším. Tuto certifikaci však Apple Watch Ultra nesplňují a za potápěčské hodinky je tedy považovat nemůžeme.

Apple sám uvádí, že jako jediné lze Apple Watch Ultra použít k potápění či vodním sportům – přestože Apple Watch Series 2 a novější se pyšní odolností do hloubky až 50 metrů dle normy ISO 22810:2010, tak ani tak nejsou určeny k potápění a obdobným činnostem, pouze například k plavání. Zde ale narážíme na poměrně důležitou informaci. Zbrusu nový model Ultra lze použít jen k ponoření do 40 metrů. Právě tento údaj je pro nás nejdůležitější a měli bychom se jim řídit. Ačkoliv si hodinky mohou poradit a vydržet tlak větší hloubky, tak byste se do takových situací neměli nikdy dostat. Jednoduše lze říct, že se nejedná o vyloženě potápěčské hodinky. Navíc jak již bylo zmíněno, testovány byly podle normy ISO 22810:2010, která není tak přísná jako ISO 6425. V reálném použití je proto nutné dané 40m omezení respektovat.

apple-watch-ultra-diving-1

V případě všech chytrých hodinek je nesmírně důležité si dát na deklarovanou voděodolnost pozor. Vždy je nutné přihlédnout i ke konkrétním činnostem, respektive proti čemu jsou hodinky skutečně odolné. Přestože například takové Apple Watch Series 8 slibují odolnost vůči tlaku při ponoření do až 50 metrů, tak to ještě neznamená, že si s něčím takovým skutečně poradí. Tento model je totiž vysloveně odolný vůči vodě při plavání, sprchování, dešti a podobných aktivitách, kdežto na potápění není vůbec určený. Zároveň laboratorní testování se silně odlišují od reálného použití v praxi.

.