Zavřít reklamu

Z ochrany soukromí se v Applu začíná z doplňkového tématu stávat samostatný produkt. Výkonný ředitel Tim Cook důraz jeho firmy na maximální ochranu soukromí svých uživatelů zmiňuje neustále. „V Applu pro nás vaše důvěra znamená všechno,“ říká.

Tuto větu najdeme na začátku textu „Závazek Applu k vašemu soukromí“, který byl publikován v rámci aktualizované, rozsáhlé podstránky na webu Applu týkající se právě ochrany soukromí. Apple nově a detailně popisuje, jak se k soukromí staví, jak ho chrání a také jak se staví k vládním žádostem o vydání uživatelských dat.

Apple ve svých dokumentech uvádí všechny „bezpečnostní“ novinky, které obsahují nové systémy iOS 9 a OS X El Capitan. Ve většině produktů Applu je využíván šifrovací klíč, který je generován na základě vašeho hesla. Pro kohokoliv včetně Applu je tak ještě mnohem složitější dostat se k vaším osobním datům.

Například fungování Apple Map je velice zajímavé. Když si necháte vyhledat trasu, Apple vygeneruje náhodné identifikační číslo, přes které informace stáhne, aby tak nečinil přes Apple ID. V půli výletu vygeneruje další náhodné identifikační číslo a spojí s ním druhou část. Po skončení data o cestě zkrátí tak, aby nebylo možné dohledat přesné informace o poloze nebo startu, a následně je uschovává po dva roky, aby díky nim mohl své Mapy vylepšit. Pak je smaže.

U konkurenčních Google Map je něco podobného zcela nereálné, právě kvůli tomu, že Google na rozdíl od Applu uživatelská data aktivně sbírá a prodává je dál. „Myslíme si, že lidé chtějí, abychom jim pomohli udržovat jejich životy v soukromí,“ prohlásil v rozhovoru pro NPR šéf Applu Tim Cook, pro kterého je soukromí základním lidským právem.

„Myslíme si, že naši zákazníci nejsou našimi produkty. Nesbíráme příliš mnoho dat a nevíme o každém detailu vašeho života. V takovém byznysu nejedeme,“ narážel Tim Cook právě například na Google. Naopak co je nyní produktem Applu, je právě ochrana soukromí svých uživatelů.

V posledních letech se jedná o stále diskutovanější téma a Apple si dává maximálně záležet na tom, aby svým uživatelům vysvětlil, jaký postoj k této problematice zastává. Na svém aktualizovaném webu jasně a srozumitelně vysvětluje, jak nakládá s vládními žádostmi, jak zabezpečuje své funkce jako iMessage, Apple Pay, Health a další a jaké další prostředky na ochranu uživatelů používá.

„Když se tím proklikáte, uvidíte produkt, který nápadně připomíná stránky, které se vám snaží prodat iPhone. Jsou tu sekce, které vysvětlují filozofii Applu; které uživateli prakticky říkají, jak využít bezpečnostních funkcí Applu; které vysvětlují, o čem jsou vládní žádosti (94 % se týká hledání ztracených iPhonů); a které nakonec ukazují vlastní politiku ochrany soukromí,“ píše Matthew Panzarino z TechCrunche.

Stránka apple.com/privacy skutečně připomíná produktovou stránku iPhonů, iPadů nebo jakéhokoliv jiného produktu Applu. Kalifornský gigant tím dává najevo, jak klíčová je pro něj důvěra uživatelů, že dokáže ochránit jejich soukromí, a že se snaží ve svých produktech dělat vše pro to, aby se uživatelé nemuseli ničeho bát.

.