Zavřít reklamu

Apple oznámil finanční výsledky za čtvrté fiskální čtvrtletí letošního roku, tedy za období od začátku července do konce září. Ač prognózy analytiků nebyly optimistické, nakonec se z hlediska příjmů jedná o nejlepší 3. kvartál roku v historii společnosti. Obzvlášť dobře si vedl zejména segment služeb, kde Apple opět zaznamenal rekordní tržby.

Během uvedeného období vykázal Apple příjmy ve výši 64 miliard dolarů při čistém zisku 13,7 miliardy dolarů. V případě příjmů se jedná o meziroční nárůst – ve stejném čtvrtletí minulého roku totiž Apple získal 62,9 miliardy dolarů. Naopak čistý zisk je o 400 milionů dolarů nižší – za Q4 2018 totiž Apple dosáhl na 14,1 miliardy dolarů čistého zisku.

Screen-Shot-2019-10-30-at-4.37.08-PM
Vývoj příjmů Applu z jednotlivých segmentů | Zdroj: Macrumors

Tímto čtvrtletím Apple uzavřel další fiskální rok, během kterého zaznamenal příjmy ve výši 260,2 miliardy dolarů a do kasy mu v průběhu roku doputovalo 55,3 miliardy dolarů. Loňský rok byl pro kalifornskou společnost o něco pozitivnější, během toho totiž utržila 265,5 miliardy dolarů a měla čistý zisk 59,5 miliardy.

Fiskální rok 2019 byl vůbec tím prvním, kdy Apple již nezveřejňoval konkrétní počty prodaných iPhonů, iPadů nebo Maců. Jako kompenzaci začal uvádět výnosy z jednotlivých segmentů a je tedy již na samotných analyticích, aby přibližně dopočítali, kolik kusů jednotlivých produktů se během čtvrtletí prodalo.

Výnosy dle segmentů za Q4 2019:

  • iPhone: 33,36 miliardy dolarů
  • Služby: 12,5 miliardy dolarů
  • Mac: 6,99 miliardy dolarů
  • Chytré doplňky a příslušenství: 6,52 miliardy dolarů
  • iPad: 4,66 miliardy dolarů

Zveřejněná čísla potvrzují, že iPhone je i nadále pro společnost s velkým náskokem vůbec nejvýnosnější segmet. S každým čtvrtletím se mu ale přibližují služby, které navíc z hlediska příjmů trhly další rekord – Apple zatím na službách během jednoho čtvrtletí ještě nikdy nevydělal více. Značný podíl na tom mělo spuštění Apple Card, Apple News+ a neustálá expanze Apple Pay. Příjmy ze služeb by navíc měly v budoucnu rapidně stoupat, a to i díky spuštěné platformě Apple Arcade a chystané streamovací službě Apple TV+, která odstartuje již zítra, v pátek 1. listopadu.

Ostatně i proto Tim Cook vyhlíží slibnou budoucnost a těší na další čtvrtletí, které bude díky předvánoční sezóně pro společnost vůbec nejvýnosnější z celého roku. Během oznamování finančních výsledků uvedl CEO Applu následující:

„Díky rekordním výnosům ze služeb, neustálému růstu segmetu chytrých doplňků, silným prodejům iPadů a Apple Watch jsme dosáhli na doposud nejvyšší příjmy za Q4 a uzavřeli jsme tak průkopnický fiskální rok 2019. Jsem velmi optimistický ohledně toho, co vše máme přichystané na předvánoční sezónu, ať už jde o novou generaci iPhonů, AirPods Pro s potlačení šumu nebo Apple TV+, od jejíhož spuštění nás dělí pouhé dva dny. Máme nejlepší sortiment produktů a služeb, jaký jsme kdy měli.“

apple-money-840x440

Zdroj: Apple

.