Zavřít reklamu

Když rozbalíte iPhone, zapnete Safari a chcete na internetu něco vyhledat, automaticky se vám nabídne Google. Je to však i kvůli tomu, že Google platí Applu každý rok obrovské peníze, aby si tuto prominentní pozici udržel. Podle posledních zpráv až 3 miliardy dolarů.

Vychází to ze zprávy analytické firmy Bernstein, která věří, že Google zaplatil letos za zachování jeho vyhledávače hlavním v iOS tři miliardy dolarů, což je v přepočtu téměř 67 miliard korun. Právě tato částka by pak měla z velké části tvořit výnosy ze služeb, které v posledních měsících závratně rostou.

V roce 2014 měl Google platit za pozici svého vyhledávače 1 miliardu dolarů a Bernstein odhaduje, že pro fiskální rok 2017 se už částka vyšplhala na zmíněné tři miliardy. Firma taktéž odhaduje, že vzhledem k tomu, že prakticky celá platba by se měla počítat do zisků Applu, může tak Google svému konkurentovi přispívat k letošnímu provoznímu zisku až pěti procenty.

Google nicméně nemá v tomto ohledu úplně snadnou pozici. Mohl by sice přestat platit a doufat, že jeho vyhledávač je natolik dobrý, že Apple jiný nenasadí, ale zároveň mu z iOS plyne zhruba 50 procent všech výnosů z mobilních zařízení, a tak si není radno s tímto stavem zahrávat.

Zdroj: CNBC
.