Zavřít reklamu

Apple ve čtvrtek odeslal oficiální odpověď na soudní příkaz, podle kterého by měl pomoci prolomit zabezpečení vlastního iPhonu, aby se mohlo pokračovat ve vyšetřování teroristického útoku ze San Bernardina. Kalifornská firma žádá soud, aby příkaz zrušil, protože podle ní takový příkaz nemá oporu v současných zákonech a je protiústavní.

„Tohle není případ o jednom osamoceném iPhonu. Tohle je spíše případ o ministerstvu spravedlnosti a FBI, jež chtějí získat skrze soudy nebezpečnou moc, kterou Kongres a američtí občané neschválili,“ píše Apple na začátku o možnosti donucovat firmy jako Apple k podkopání základních bezpečnostních zájmů stovek milionů lidí.

Americká vláda, pod kterou spadá FBI, chce přes soudní příkaz Apple donutit, aby vytvořil speciální verzi svého operačního systému, díky kterému by mohli vyšetřovatelé prolomit zabezpečený iPhone. Apple to považuje za vytvoření „zadních vrátek“, jejímž vznikem by bylo ohroženo soukromí stovek milionů uživatelů.

Vláda argumentuje tím, že speciální operační systém by byl použit pouze u jediného iPhonu, který FBI našla u zastřeleného teroristy, jenž loni v prosinci v San Bernardinu zastřelil 14 osob, jenže to je podle Applu naivní představa.

Soudu jeho ředitel, starající se o soukromí uživatelů, Erik Neuenschwander, napsal, že představa o zničení tohoto operačního systému po jednom použití je „zásadně chybná“, protože „virtuální svět nefunguje jako fyzický“ a dělat v něm kopie je velice snadné.

„Ve zkratce, vláda chce Apple donutit k vytvoření omezeného a nedostatečně chráněného produktu. Jakmile by byl tento postup vytvořen, otevírá se prostor pro kriminálníky a zahraniční agenty k přístupu do milionů iPhonů. A jakmile bude vytvořen pro naši vládu, je jen otázka času, než budou zahraniční vlády požadovat stejný nástroj,“ píše Apple, kterého prý vláda o chystaném soudním příkazu dopředu ani neinformovala, byť obě strany do té doby aktivně spolupracovaly.

„Vláda říká: ‚jen jednou‘ a ‚jen tento telefon‘. Ale vláda ví, že tato prohlášení nejsou pravdivá, dokonce sama několikrát žádala o podobné nařízení, z nichž některé se řeší u jiných soudů,“ naráží Apple na stanovení nebezpečného precedentu, o němž i dále píše.

Applu se nelíbí to, na základě jakého zákona je o prolomení iPhonu žádáno. Vláda se opírá o tzv. All Writs Act z roku 1789, o němž jsou však právníci Applu přesvědčeni, že k něčemu takovému vládu neopravňuje. Požadavky vlády navíc podle nich porušují první a pátý dodatek americké Ústavy.

Podle Applu by především neměly debatu o šifrování řešit soudy, ale Kongres, jehož se tato problematika týká. FBI se ho snaží soudní cestou obejít a sází na All Writs Act, byť podle Applu by se měla tato věc řešit spíše v rámci jiného zákona, konkrétně Communications Assistance for Law Enforcement Act (CALEA), ve kterém Kongres vládě upřel možnost diktovat firmám jako Apple podobné kroky.

Apple také soudu detailně popsal, jaký byl postup v případě, že bude skutečně donucen vytvořit speciální verzi svého operačního systému. Tu výrobce iPhonů v dopisu nazval „GovtOS“ (zkratka government, anglicky vláda) a podle jeho odhadů by mu to mohl zabrat až měsíc.

Na vytvoření tzv. GovtOS pro prolomení zabezpečení iPhonu 5C, který používal terorista Sayd Farook, by musel Apple vyčlenit několik zaměstnanců, kteří by se až čtyři týdny nezabývali ničím jiným. Jelikož kalifornská firma nikdy takový software nevyvíjela, těžko se jí odhaduje, ale nutných by prý bylo šest až deset inženýrů a zaměstnanců a dva až čtyři týdny času.

Jakmile by bylo vše hotovo – Apple by vytvořil zcela nový operační systém, který by musel podepsat proprietárním kryptografickým klíčem (což je klíčová součást celého procesu) –, musel by být operační systém nasazen ve střeženém, izolovaném objektu, kde by mohlo FBI použít svůj software na zjištění hesla, aniž by to narušilo provoz Applu. Připravení takových podmínek by prý trvalo den, navíc pak všechen čas, který by FBI potřebovalo k prolomení hesla.

A i tentokrát Apple dodal, že není přesvědčen, že by mohl být tento GovtOS bezpečně smazán. Jakmile by byl totiž jednou oslabený systém vytvořen, mohl by být daný postup replikován.

Oficiální odpověď Applu, kterou si můžete kompletně přečíst níže (a stojí za to i kvůli tomu, že není psaná běžnou právní hantýrkou), by mohla započíst dlouho právní bitvu, jejíž výsledek zatím není vůbec jasný. Jisté je nyní jen to, že 1. března se případ, jak chtěl Apple, skutečně dostane do Kongresu, který si předvolal zástupce Applu i FBI.

Motion to Vacate Brief and Supporting Declarations

Zdroj: BuzzFeed, The Verge
.